A legtöbb szervezetnél nem fognak visszatérni a dolgozók a megszokott irodai munkavégzéshez – mondta az InfoRádiónak Csépai Martin. A szakember úgy véli, a kihívást most az jelenti, erre miként lehet olyan megoldást kialakítani, amely az elmúlt egy év előnyeit megtartja, de egyben kezelni is képes az utóbbi időszakban mutatkozó kockázatait.
A hibrid megoldás lehet a legjobb választás – tette hozzá a Deloitte HR tanácsadási üzletágának igazgatója, aki szerint elsősorban a tevékenységek jellege fogja meghatározni, hogy melyek azok a feladat- vagy tevékenységtípusok, amelyeket érdemes az irodában végezni, és melyek oldhatók meg otthonról is.
Előbbire jó példa, ha a csapatnak együtt kell gondolkodnia egy feladaton, vagy esetleg részt vesz egy tréningen. Az elmélyült, egyéni elemzői munka viszont, ahogyan azt az elmúlt egy év bizonyította, otthonról is hatékonyan elvégezhető – magyarázta Csépai Martin. A másik meghatározó aspektus a vállalat vagy munkaadó által meghatározott cél lehet, ami ugyancsak befolyással bírhat a munkatársak egyéni beosztására.
Több világcégnél már elkezdődött az új munkavégzési modellek bevezetése:
van, ahol 3:2 arányban határozzák meg az otthoni és az irodai munkavégzés összetételét,
és van, ahol kifejezetten az a cél, hogy a munkavégzés alapvetően távoli eléréssel és csak minimális fizikai jelenléttel történjen. Spanyolországban elindult egy kezdeményezés, hogy teszteljék a négynapos munkahét intézményesített lehetőségét.
Utóbbival kapcsolatban a Deloitte HR munkatársa megjegyezte: az a kérdés, hogy mindennek mik a kapcsolódó következményei egy szervezetben. Úgy van-e erre lehetőség, hogy rugalmasan kezelve csak a beosztásokat alakítják át, de továbbra is teljes munkaidőben, azonos munkabéren foglalkoztatják a munkatársakat, vagy adott esetben munkaidő- és arányos fizetéscsökkentéssel oldható meg. Ez utóbbit azonban sokan biztosan nem engedhetik meg maguknak – tette hozzá Csépai Martin.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!