A kormánynak április végéig kell benyújtania az Európai Uniónak az Magyarországra jutó mintegy 5800 milliárd forintnyi támogatás felhasználásával kapcsolatos terveit. A Népszava szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy hónapokig várni kell a pénzre, mert Brüsszel komolyan veszi az elmúlt években kiadott országspecifikus ajánlások teljesülését.
Rózsa Judit, az Európai Bizottság Strukturális Reform Főigazgatóságának igazgatója egy múlt heti konferencián azt mondta, hogy elsősorban a korrupcióellenes keretrendszer és a közbeszerzések megerősítésére, illetve az igazságszolgáltatás átláthatóságát érintő kérdésekre figyel a Bizottság. A kormány a mintegy 400 oldalas anyagban külön fejezetben tárgyalja az országspecifikus ajánlások teljesítését.
Mint írják, a magyar kormány célja
- „korrupció elleni küzdelem hatékonyságának további növelése,
- az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősített biztosítása, ezáltal a vállalkozói és állampolgári bizalom további mélyítése.
- Közbeszerzési verseny javítása mind az ajánlatkérői, mind az ajánlattevői oldalt érintő beavatkozásokkal. (…)
- Az adórendszer átalakítása a méltányosság és a befektetői környezet javítása érdekében.”
A korrupció elleni harc területén reformokat ígér a kabinet, így
- az ügyészség együttműködési rendszereinek magasabb szintre emelését,
- a bírói függetlenség megerősítését és
- átfogó beavatkozásokat a vesztegetés kiemelt területén.
A dokumentumban szerepel az is, hogy a kormány célja a társadalom tájékoztatásának bővítése és audiovizualizációs tartalmak széles körű elterjesztése a jogszabályok és szakpolitikai döntések, hatáselemzések területén. A közbeszerzések körében a legfőbb célkitűzés a verseny szintjének javítása, illetve ezen belül kiemelten az egyajánlatos eljárások arányának csökkentése – olvasható az anyagban.