A felsőoktatásban tanuló diákok közel 40 százaléka az okostelefonja rabja, és emiatt az alvásminőségük is rosszabb – derül ki a Frontiers in Psychiatry című tudományos szaklap egyik tanulmányából. A Kings College kutatói több mint ezer 18 és 30 év közötti diákot kérdeztek meg mobilhasználati szokásaikról. Az eredmények azt mutatták, hogy
a hallgatók 38,9 százaléka okostelefon-függő, és közülük háromból ketten rosszul is alszanak.
A tanulmány szerint az sem mindegy, hogy elalvás előtt mennyi idővel tették le a telefont: minél nagyobb volt az időtáv, annál jobb volt az alvás minősége is.
Nemrég Zacher Gábor toxikológus egy, a függőségekről szóló előadásában az Agora szombathelyi kulturális központban azt mondta:
a közösségi média a kábítószerekhez hasonló mértékű függőséget okozhat.
A szakember emlékeztetett, hogy a magyar lakosság jelentős része, körülbelül hatmillióan használják már a Facebookot, és legalább az 50 százalék ébredéskor elsőként a mobilját nézi meg. Sőt, a 12 és 30 év közötti korosztály nulla százaléka nyilatkozott úgy, hogy 24 óránál többet bírna ki a telefonja nélkül – tette hozzá Zacher.
Az angliai tanulmány megjegyzi, hogy néhány szakértő vitatja az okostelefon-függőség kifejezést, ráadásul
ezt a függőséget egyik globális egészségügyi testület sem ismeri el, és nincs rá hivatalos klinikai diagnózis sem.
A mostani tanulmány például azt nevezte okostelefon-függőnek, aki legalább napi 5 órát használja a készüléket, akik emiatt hétköznapi tevékenységeiket nem végezték el, és akik szorongást éreztek, ha nem férhettek hozzá a készülékükhöz.