„Lehangolóan rossz állapotban vannak a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő hidak, alul- és felüljárók, lépcsők, támfalak, illetve a Lánchíd-felújításról leválasztott Várhegy-alagút. A nagy forgalmú közúti hidak közül többnél már súlykorlátozást kellett bevezetni leromlott műszaki állapotuk miatt” – írja a Népszava a lap által megszerzett fővárosi hídjelentés alapján.
A főváros tulajdonában összesen
- 307 híd,
- 77 aluljáró,
- 703 lépcső és
- 25 kilométer hosszú támfal
van.
Ezek üzemeltetése a Budapest Közút Zrt. feladata. A létesítmények összessége a cég vizsgálata szerint „igen rossz állapotban” vannak, amit szerintük jól jelez a műtárgyak vagyonnyilvántartásban szereplő bruttó és nettó értéke közötti brutális különbség. A hidak esetében például a könyv szerinti érték, vagyis amennyit most ér, alig 28 százaléka a bekerülési, várható építési értéknek. Az aluljárók esetében ez 30 százalék. Összehasonlításul: az utak, terek, kerékpárutak esetében ez az értékarány 80 százalékos.
A műszaki értékelés is rossz, írja a lap a dokumentumok alapján. Jó állapotú alig van a műtárgyak között,
a hidak, felüljárók harmada az átépítendő kategóriába tartozik.
Azt írják, az okozta a leromlást, hogy a szükséges tizedénél is kevesebbet költöttek az elmúlt évtizedekben a fenntartásukra.
A lap szerint a legrosszabb a Petőfi híd esetén a helyzet. Nem megfelelő
- a korrózióvédelme,
- a korlátok szegecselt kötései nagy részben tönkrementek,
- az acélszerkezetben jelentős anyaghiányok és károsodások keletkeztek,
- a hídfő-helyiségek áznak.
A Budapest Közút szerint a Lánchíd kivitelezésével párhuzamosan el kellene indítani a Petőfi híd felújításának tervezését.
Tönkrement az Árpád híd korrózióvédelme, de
még a legfiatalabb Rákóczi híddal is vannak problémák,
nem fed jól a festéke, beindult itt is a rozsdásodás.
A felüljárók még rosszabb állapotban vannak, írják. Évente 2-3 kisebb felüljárót és 10-12 kisebb hidat fel kellene újítani.
A fenti jelentés nyomán a városvezetés külön munkacsoportot hozott létre a hidak, felül- és aluljárók állapotának részletes felülvizsgálatára. A lap szerint a jelentést Budapest új városvezetése rendelte meg. Mint írják, a főjegyző a dokumentumhoz mellékelt levelében óvatosságra intette lapot, mivel a feljegyzésben foglaltak a „ szükségesnél nagyobb riadalmat kelthetnek a lakosságban”.