Megújult a gyenesdiási vízimalom, másfél milliárd forintot kap Szántódpuszta, kerékpárút épül Berény és Vörs között. Nem rekedtek meg a turisztikai célú fejlesztések a kisebb, de az utóbbi években egyre vonzóbb és állandó lakhelynek is szívesen választott balatoni településeken – írja az mno.hu.
Önkormányzati és más pályázati forrásból, illetve magánfelajánlásokból újult meg belülről, és kapott új külsőt, esztétikus környezetet a Keszthely-közeli Gyenesdiáson az élelmiszeripari műemlékként őrzött, több mint ötszáz éves, Talabér (Bujtor, Osvald)-féle vízimalom, ahol egyedülálló pékmúzeum, herbárium, fűszerkert és tanösvény várja a kirándulókat.
A Gyenesdiással szomszédos Vonyarcvashegy Szent Mihály-dombján önkormányzati, egyházközségi és civil összefogással kezdődhetnek turisztikai fejlesztések. Megújul a legendás halászemlékhely környezete: 1729 telén a tó jege beszakadt, hat vonyarcvashegyi halász vesztette életét, harminchatan viszont csodával határos módon kiszabadultak a víz fogságából. Ennek emlékére emeltek egy kedves kis kápolnát a település Szent Mihály-dombján, ami a letűnt évszázadok során az egyik legtöbb látogatót vonzó észak-balatoni emlékhellyé vált.
A Délnyugat-Balaton három csendes településének a Regionális fejlesztési operatív programból kerékpárút-fejlesztésre kapott 470 millió forintos támogatás is lendületet ad. A Balatonberény–Balatonszentgyörgy–Vörs bicikliút kivitelezésére háromszáz napja volt a tendergyőztes vállalkozásnak – áll a Közbeszerzési Értesítőben. A felhívás tartalmazza, hogy a 11,5 kilométeres út nyomvonalának északi végpontja a balatoni bringakörút már megépült szakasza, déli végpontja pedig a vörsi vasútállomás lesz.
Másfél milliárd forint állami támogatást kap a déli parti Szántódpuszta Idegenforgalmi és Kulturális Központ a paraszti kultúra emlékeit őrző épületeinek felújítására, további 290 milliót arra, hogy visszavásárolhassa a baloldali kormányok által eladott Ádám-pincét.
Egy számukra múlt ősszel biztosított, 140 millió forintos keretből Balatonszőlősnek és Holládnak öt-, illetve négymillió forintja lesz például szabadidőparkok kialakítására, Vászoly és Lesencefalu pedig játszóteret, míg Nemesgulács szintén szabadidőparkot építhet az önkormányzatok rendelkezésére bocsátott forrásból.
A Környezeti és energiahatékonysági operatív program pályázatán elnyert százötvenmillió forint támogatásból a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. megépíti Siófok töreki városrészében az egyedülállónak ígérkező Vizek Házát, ahol interaktív kiállításokkal kívánják felhívni a látogatók figyelmét a víz- és a környezetvédelem fontosságára.