Megjelent a Magyar Közlönyben, hogy mi a rendje a rozsdaövezetek kialakításának. A területek kijelöléséhez részletes vizsgálatot kell lefolytatni és egy erre kijelölt bizottság dönthet a megfelelésről.
„A részletes vizsgálatot a rozsdaövezeti akcióterületekkel kapcsolatos ügyekért felelős miniszter folytatja le és készíti elő, a településfejlesztésért és településrendezésért, a Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért, a környezetvédelemért, valamint a közlekedésért felelős miniszter által kijelölt egy-egy személy részvételével működő öttagú Rozsdaövezeti Bizottság részére, amely állást foglal a kezdeményezéssel kapcsolatban. A Bizottság elnöke a miniszter által kijelölt személy” – olvasható a közlönyben
Az előzetes vizsgálat során megnézik, hogy az adott terület azonnali rozsdaövezeti akcióterületként vagy közép- és hosszú távú rozsdaövezeti akcióterületként azonosítható-e, megvizsgálják, hogy vannak-e a kijelölhetőséget kizáró okok.
Az ügyért felelős miniszter előzetesen megvizsgálja azt, hogy
- „melyek a terület jövőbeli hasznosításának céljai, melyek a területtel kapcsolatos fejlesztési elképzelések – különös tekintettel a zöldinfrastruktúra-hálózatban betöltött és tervezett szerepére vonatkozóan –, azok megfelelnek-e a törvényben foglalt céloknak,
- a fejlesztési elképzelések megvalósítása magában foglalja-e legalább egymilliárd forint teljes költségigényű építési beruházás vagy kármentesítési eljárással egybekötött építési beruházás megvalósítását,
- és a kezdeményezés a részletes vizsgálat megkezdéséhez – a részletes vizsgálatra megállapított szempontok figyelembevételével – elegendő adatot tartalmaz-e.
A részletes vizsgálat több tényezőt is feltár, a területen végzett korábbi tevékenységektől, a tulajdonjogi és használati jogosultsági viszonyokon át a környezeti állapotig, a környezeti felelősségi kérdésekig. Megnézik, hogy a fejlesztési elképzelések mennyire illeszkednek a tágabb környezetbe és az ottani területhasználatokhoz, fejlesztésekhez, a fejlesztési elképzelések állami és önkormányzati tervekkel, a városzöldítésre irányuló tervekkel és célkitűzésekkel való összhangját és értékelik a terület közlekedési, közmű- és intézményi infrastruktúrájának. Mérleget vonnak a fejlesztések pozitív és negatív hatásairól.
Ha támogatást nyer a Rozsdabizottságtól a terület, akkor az előterjesztésnek javaslatot kell tennie. a terület helyrajzi szám alapú lehatárolására és a beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemeltté nyilvánítására.
Az eredeti tervek szerint a rozsdaövezeti fejlesztések az 5 százalékos lakásáfához kapcsolódtak volna, ám végül ezt valamennyi új lakásépítésre visszavezette a kormány - emlékeztet a Portfolio.
- Új tendenciák a budapesti újlakáspiacon
- Változás jöhet a babaváró hitelnél, januártól élesedhet a rozsdaövezeti szabályozás
- MNB: 2013 óta nem volt példa erre a budapesti lakáspiacon
- Ingatlan-áfacsökkentés: mi lesz így a rozsdaövezeti tervezgetéssel?
- A rozsdaövezeti kedvezményes áfára és a vakcinára vár a hazai ingatlanpiac