Jelenleg csaknem 25 ezer gyermek nevelkedik állami gondoskodásban Magyarországon, azonban nevelőszülőkből sok helyen hiány van, náluk alig 5 ezer gyermek nevelkedik.
Kothencz János, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója az InfoRádió Családi hét című magazinműsorában elmondta, a családi befogadó attitűd nélkül a rendszer, vagyis a nevelőszülőknél élő gyermekek sorsa pontosan a idősödőben lévő nevelőszülői társadalom okán - ha nem figyelünk oda - 10-15-20 éven belül "visszaintézményesülhet", ami azt jelenti, új nevelőszülőket kell toborozni, méghozzá tematikusan.
"Mindenképp oda kéne figyelnünk arra, hogy a társadalom legszélesebb köreiből képesek legyünk megszólítani erre a befogadói szülői hivatásra jó nevelőszülőket, jó embereket" - fogalmazott a fő célról.
Szerinte biztosítani kellene az emberek számára a legalapvetőbb információkat a nevelőszülőségről, és tisztázni, hogy
nevelőszülőnek lenni "ma már egy professzionális hivatásvállalás", biztosítotti jogviszony - tisztességes fizetés jár érte,
és eleve egy olyan miliőben valósul meg, ahol az adott az adott szakellátást biztosító hálózat szakmai vezetése és nevelőszülői tanácsadók is támogatják, segítik ezt a hivatásvállalást.
"Magyarul: nincsenek egyedül a nevelőszülők" - foglalta össze.
Szerinte a leginkább "hézagpótló" nevelési forma a nevelőszülői család.
Alább a Családi hét teljes március 1-jei adása meghallgatható.