Nyitókép: MTI/kormany.hu/Botár Gergely

György István: jön a hétvégi oltókampány, félmillió embert oltanak be egy hét alatt

Infostart
2021. március 2. 12:00
Változik az oltási program, az a cél, hogy minél előbb mindenki megkapja legalább az első oltását, így április 11-ig minden regisztrált megkaphatja az oltását – mondta az országos oltási munkacsoport vezetője. Az AstraZeneca vakcinájával a hét végén oltják majd a 60 év alatti krónikus betegeket.

Magyarország már a harmadik helyen van az uniós oltási ranglistán, már 721 677 fő a beoltottak száma, közülük 252 847 fő már a második oltását is megkapta, de versenyt futunk az idővel – mondta György István államtitkár, az országos oltási munkacsoport vezetője. Ezért módosítottak az oltási stratégián, az a cél, hogy minél előbb mindenki megkapja legalább az első oltását, így április 11-ig minden regisztrált megkaphatja oltását.

A vakcinaszállítmányok egyelőre lassan érkeznek a nyugati gyártóktól, ezért a beérkezett vakcinákkal kell gazdálkodni.

Most a gyors vakcina életet ment

– mondta az államtitkár. Ezért lépett a kormány az orosz és kínai oltóanyagok beszerzése érdekében.

A háziorvosoknak a hétvégi munkavégzésért 40-80 ezer forintot fizetnek, hogy ezzel is gyorsítsanak az oltáson. Emellett kitolták a Pfizer és az AstraZeneca vakcinájánál a második oltás beadásának az idejét. Minden vakcinát bekapcsolnak a programba, és kevesebbet tartalékolnak. A kedden érkező Pfizer-szállítmány minden darabját kiadják oltásra. Az előző héten 275 ezer kínai vakcinát kaptak a háziorvosok, ezen a héten pedig 250 ezret kapnak. Ezzel nagy léptekben lehet haladni.

A következő egy hét oltási terve szerdától szerdáig: a Pfizer és az AstraZeneca a kórházi oltópontokra, a Moderna és a Sinopharm pedig a háziorvosokhoz kerül. Az idősek oltása három vakcinával folytatódik, háziorvosi praxisonként 45 adag kínai oltóanyag áll rendelkezésre, ezen kívül 30 800 Modernát kapnak, míg 10 ezer adagot az idősotthonokban oltanak el. A 114 600 Pfizer-vakcinát a kórházi oltópontokra viszik, oda a háziorvosok küldhetik az időseket.

Folytatódik a 60 év alatti krónikus betegek oltása az AstraZeneca-vakcinával, most vizsgálják, hogy ki lehet-e terjeszteni a 60 év felettiekre. Eddig ezzel a háziorvosok oltottak, de a 74 ezer adag vakcinát a kórházi oltópontokra szállítják, és a hétvégén fogják oltani a betegeket.

SMS-ben értesítik majd az érintetteket, hogy hol és mikor várják őket az oltásra.

A második körös oltásokat is folytatják, ez most 49 180 adagot jelent. Összesen több mint 395 ezer regisztrált idős embert tudnak beoltani jövő szerdáig. Egy hét alatt több mint félmillió oltást fognak beadni.

Kiss Róbert rendőr alezredes, az ügyeleti központ vezetőhelyettese megismételte, hogy változnak a külföldi üzleti célú utazások szabályai, és megjelent, hogy mely célországokból érkező magyar állampolgároknak nem kell automatikusan hatósági házi karanténba vonulniuk.

Az elmúlt 24 órában a maszkviselési szabályok megszegése miatt 100 esetben intézkedtek a rendőrök. Közterületi maszkviselési hiányosság miatt 72 esetben léptek fel a 10 ezer főnél nagyobb városokban. Üzletekben 23 esetben nem viseltek maszkot. Tömegközlekedési eszközön 5 emberrel szemben kellett intézkedni – mondta Kiss Róbert.

Hétfőn 348 esetben kellett intézkedni a kijárási tilalom megszegése miatt. Összesen 44 840 esetben kellett intézkedni eddig. A tranzitszabályok megszegése miatt 73 rendőri intézkedés történt. 12 432 esetben ellenőriztek hatósági házi karantént, 6473 újat rendeltek el kedden, és összesen 35 023 zárlat van hatályban.

Óriási tempóban halad előre a járvány Európában és Magyarországon is. 2764 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 435 689 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 130 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 15 188 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 324 202 fő, de az aktív fertőzöttek száma is 96 299 főre emelkedett. 6071 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 581-en vannak lélegeztetőgépen – ismertette az elmúlt 24 óra adatait Müller Cecília országos tisztifőorvos.

A legfiatalabb elhunyt egy 16 éves volt, akinek volt egy súlyos alapbetegsége. Az orvosok azt tapasztalják, hogy sokaknál nagyon gyorsan alakul ki a betegség, és néhány óra alatt olyan állapotba kerülnek, hogy kórházi kezelésre van szükség. Minden vakcina annyira hatásos, hogy meg tudja akadályozni a súlyos szövődményeket, azt, hogy a beteg kórházba kerüljön.

A brit mutáns okozza elsősorban az esetszámok gyors felfutását, de a dél-afrikai variánst is öt esetben már ki tudták mutatni.

A fertőzések egyre gyorsuló terjedésére kell számítani Magyarországon

– mondta a tisztifőorvos.

Az angol közegészségügyi szolgálat azt közölte, hogy az AstraZeneca-oltás első adagja után 14 nappal jelentős, mérhető mennyiségű ellenanyag jelenik meg a szervezetben, és a 35 nap után eléri a vakcina hatékonysága a 73 százalékot. A 80 év feletti korosztályban pedig 80 százalék feletti hatékonyságot mértek a súlyos megbetegedés megelőzésében.

A Pfizer vakcinájánál a 80 év feletti korosztályban már egy adag után 83 százalékkal csökkent a halálozás esélye. A Janssen egyadagos vakcinájának az engedélyezését várják az európai hatóságtól, de az Egyesült Államokban beoltottak körében 86 százalékos védelmet nyújtott, Dél-Afrikában 82 százalékot mértek. 74 százalékban megelőzte a tünetmentes betegség kialakulását is.

Izraelben majdnem a lakosság felét immunizálták már, és január második felétől jelentősen csökkent az új fertőzések és a halálozások száma. Az Egyesült Arab Emírségek a Sinopharm vakcináját használják, több mint hatmillió embert oltottak be, és az oltottak közül senki sem került intenzív osztályra és senki sem halt meg.

Kérdések

Mi a teendője annak, aki levélben regisztrált, de még nem keresték meg?

Türelmet kérnek, mindenki sorra fog kerülni, aki regisztrált.

Influenzás betegek kérhetik az oltást?

Ha az oltás idején betegség gyötri, akkor az oltást el kell halasztani. Aki beteg, értesítse az oltópontot, és kap új időpontot.

Infostart: a beoltott ember terjesztheti-e a fertőzést?

Nincs erről még kellő tapasztalat. De akinek tünetei vannak, sokkal inkább terjeszti a fertőzést. A vakcinákról egyre több olyan adat érkezik, hogy a fertőzés átadását is valamilyen mértékben gátolja.

InfoRádió: függ-e a praxis méretétől a juttatott vakcinák száma?

Már figyelembe tudják venni a praxis méretét, a regisztráltak és a krónikus betegek arányát.