Az adat megegyezik az elemzők előzetes várakozásával.
Az éves maginfláció 4,2 százalékosra emelkedett a decemberi 4,0 százalékról.
Egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan 0,9 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerek ára decemberhez viszonyítva 1,0 százalékkal, egy év alatt 3,9 százalékkal nőtt. Ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 4,3 százalékos havi és 8,0 százalékos éves drágulást mutattak.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 2,3, ezen belül a dohányáruké – jövedéki adójuk emelése következtében – 3,0 százalékkal nőtt egyetlen hónap alatt, míg éves összevetésben együttesen 9,9, ezen belül a dohányáruk 16,5 százalékkal drágultak.
Az üzemanyagok ára januárban 3,9 százalékkal, egy év alatt 3,5 százalékkal emelkedett.
Az év első hónapjában a tartós fogyasztási cikkek ára átlagosan 0,6, ezen belül az új személygépkocsiké 2,4 százalékkal emelkedett tavaly decemberhez viszonyítva. A szolgáltatások 0,5, ezen belül a postai szolgáltatások 5,6 százalékkal drágultak, az autópálya, gépkocsikölcsönzés, parkolás díja – az autópályadíjak emelésének hatására – 2,7 százalékkal nőtt. A szezon végi kiárusítások következtében a ruházkodási cikkek 2,8 százalékkal kevesebbe kerültek, mint a múlt év végén.
A Takarékbank vezető elemzője szerint
a következő hónapokban 3 százalék fölé emelkedhet az infláció,
míg áprilisban az üzemanyagárak egy évvel ezelőtti alacsony bázisára miatt 5 százalék közelébe ugorhat, azonban a nyári hónapokban visszaesik a tolerancia sávba, a maginflációs mutatókat pedig nem befolyásolja. Így
idén 3,7 százalékos átlagos inflációra számítunk a tavalyi 3,3 százalék után.
Suppan Gergely közleményében hozzáteszi: egy év alatt az élelmiszerek árai 3,9 százalékkal nőttek, ami érdemi lassulás a tavaszi hónapokban mért 8 százalék feletti növekedéshez képest.