Bár Európa-szerte több vírusmutáció is megjelent, idehaza egyelőre nem tapasztalanak eltérő tüneteket, mint korábban – mondta a miniszterelnök főtanácsadója, Bedros J. Róbert az Origónak adott interjúban. Vagyis arányaiban a betegek 53 százaléka enyhe tünetekkel jelentkezik, 19 százalékuk van súlyos állapotban, és 2–3 százalékuk kerül lélegeztetőgépre. Azt azonban ők nem tudják pontosan, hogy melyik vírusvariáns fertőzte meg a kórházi kezelésre szoruló betegeket, mert ezeket a vizsgálatokat a Nemzeti Népegészségügyi Központ végzi el bizonyos betegmintákon – tette hozzá.
Az egészségügyi dolgozók beoltásával kapcsolatban elmondta, a Szent Imre Kórház munkatársainak túlnyomó többsége kérte a vakcinát, ők már a második oltáson is túl vannak. Közülük mindössze
néhányan panaszkodtak enyhe izomfájdalomra a szúrás helyén, illetve páran fáradékonyabbnak érezték magukat egy–két napig.
„Mindez nyilvánvalóan eltörpül egy Covid-fertőzés kockázatai mellett.”
Kiemelte: ha valaki az oltás után elkapja a vírust, akkor minden esélye megvan arra, hogy vagy tünetmentesen vészeli át a fertőzést, vagy enyhe lefolyású lesz a betegsége, és nagy esély van arra, hogy nem adja tovább. Vagyis a vakcina megvéd bennünket egy súlyos, akár végzetes kimenetelű megbetegedéstől, ezért ő is arra biztat mindenkit, hogy regisztráljon, ha még nem tette meg, és amint lehetséges, oltassa be magát.
A tömeges oltásra kitérve megjegyezte: bár nem realitás, hogy egyik napról a másikra hirtelen elegendő vakcina álljon rendelkezésre az ország teljes lakosságának beoltására,
„de ha szükséges, akkor képesek vagyunk megszervezni, hogy két-három nap alatt 1-1,2 millió embert is be lehessen oltani”.
Kitért arra is, hogy egyelőre nem lehet még vizsgálni hogy a vakcina mennyi ideig ad védettséget, ehhez legalább 4-6 hónapnak kell eltelnie.
A Szent Imre Kórház igazgatója végezetül azt is közölte, járványügyi szempontból sajnos ma még valóban túl korai lenne a korlátozások feloldása.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!