Nem változtat a járványügyi szabályokon a kormány, március 1-ig olyan korlátok közt élhetünk, mint eddig, ehhez azonban parlamenti döntésre is szükség van.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádióban erről is beszélt hosszabb interjújában.
A teljes interjú IDE KATTINTVA hallgatható meg.
"A legkevésbé az számított, hogy mit ajánlottak a fényes tekintetű padisahok a nemzetközi szervezetekben, nemzeti döntést kellett hozni" - mondta a hosszabbító döntésről a kormányfő, aki bevallotta, már "nagyon szabadulna" a 8 órai esti hazaéréstől.
A szakemberek közül többen szigorítást tanácsoltak neki, ám a kormány a "félszabad" élet mellett döntött korábban, és most ez marad.
"Most még az óvatosságé a főszerep, akkor is, ha mindannyian már vágjuk a centit"
- fogalmazott.
Hogy miért nem volt legalább egy pici lazítás, arról azt mondta, emberéletekről van szó, nem arról, hogy "melyik döntés miatt ki haragszik meg". Az érzelmek most nem számítanak, legfeljebb a férfi kézilabda-válogatott vb-szereplésekor, amikor a tévé előtt lehet "üvöltözni".
Úgy látja, a nyugat mindig valamit "berhelt" a szabályokon, "egyet előre, kettőt hátra", de ez helytelen stratégiának bizonyult szerinte.
Azt kérte az operatív törzs pénteki ülésén, hogy ne tartóztassanak le senkit február 1-jén,
amennyire erre ráhatása van - reagált ezzel arra, hogy több vendéglátóhely február 1-jén ki tervez nyitni. Mégis azt kéri a vendéglátósokkal: ne tegyék, mert haza fognak menni, és át fogják adni a fertőzést. Ami szerinte történhet, hogy 150 ezer és 1 millió forint közti bírságok lesznek, illetve 6 hónapos étteremzár.
"Higgyék el, nem éri meg!" - üzent Orbán Viktor.
A kormányfő úgy látja, "az oltás jól halad", a hét végéig végeznek a szociális otthonokban élők és dolgozók oltásáról,
a jövő hét elején megkezdődik a regisztrációalapú oltás,
a korábban megszabott rendben.
Bejelentette, beoltatja magát, és a kínai vakcinában bízik a legjobban. "Ezt a vírust a kínaiak ismerik a legjobban, a legrégebb óta" - mondta.
Gyávának és rossz példának tartja, hogy a politikusok előre veszik magukat a sorban, "vannak nálunk nehezebb helyzetben élő magyar emberek, a jog meg majd érvényt szerez annak a büntetésnek, ami ezért jár, de nem a büntetés hangján szeretnék erről beszélni" - tette hozzá a kormányfő.
Inspirálónak tartja Szerbia példáját, akivel "szívbéli, jó viszonyt ápolunk", azt látja, hogy ott kínai vakcinával is oltanak, az oltási teljesítményben dobogós helyen vannak, amiből két dolog következik:
Szerbia egy komoly ország, másfelől "előszoba", kipróbálják "nekünk" a vakcinát, erről minden nap külön jelentést is kér Orbán Viktor.
"Mindig a tapasztalat a legértékesebb tudás" - tette hozzá.
Hogy mikor jön az orosz és a kínai vakcina Magyarországra, arról is beszélt:
"ma vagy holnap szerződünk a kínaiakkal a vakcinabeszállításra, ha az nem jön, március elejéig 880 ezer embert tudunk egyszer beoltani. Ha kínai vakcina lesz, húsvétkor új helyzetben találhatjuk magunkat"
- jelentette ki. Arról későbbre ígért döntést, hogy ha van megfelelő számú beoltott személy, akkor egy lépésben nagyot vagy több lépésben kicsiket nyitnak a döntéshozók.
Továbbra is rossz döntésnek tartja utólag ("eső után köpönyeg"), hogy közös uniós beszerzésű lett a vakcina, de nem adta át a döntés lehetőségét abban, hogy az ország máshonnan is tudjon vakcinát beszerezni.
A gazdaság újranyitásával kapcsolatban egy 6000 milliárd forintos csomagról döntött a kormány - ennek legnagyobb nyertese a felsőoktatás lesz, méghozzá példátlan 1500 milliárd forintos mértékben modellváltás esetén -, és említést tett a csütörtöki Kormányinfón már bejelentett falusi boltsegélyről is a Magyar Falu Program részeként.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!