Nyitókép: MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A tavaly elhunyt szervdonorok 3418 új életév lehetőségét adták transzplantáltaknak

Infostart
2021. január 25. 11:52
2020-ban az Országos Vérellátó Szolgálat 158 donorjelentést fogadott 43 kórházból, végül 111 donáció valósult meg elhunyt szervdonorból 32 kórházban. Agyhalottból 329 szerv, élődonorból pedig 30 szerv került eltávolításra transzplantációs céllal. A potenciális donorok jelentése mindig fontos volt, de a szervátültetésre váró betegek életkilátása szempontjából most még nagyobb jelentősége van minden potenciális szervdonor felismerésének és jelentésének, hívja föl a figyelmet az OVSZ.

Nemzetközi adatok alapján egy elhunyt szervdonor átlagosan 30,8 életévet ad a társadalomnak, így a tavaly elhunyt 111 szervdonor 3418 új életév lehetőségét adta transzplantáltaknak, szervadományozással.

A donort jelentő intézményekből átlagosan 3,67 jelentés érkezett. A legaktívabb intézményből 15 jelentés történt, és 10 donáció valósult meg. A legaktívabb donorjelentő orvos pedig 8 lehetséges donororról adott értesítést.

A tavalyi év során az Eurotransplant együttműködésben 86 külföldi donorszerv beültetése történt meg hazánkban – 64 vese, 1 hasnyálmirigy, 8 máj, 12 szív, 1 tüdő. Az év során 461 új magyar beteg regisztrációja történt az Eurotransplant várólistán.

2020-ban Magyarországon, a négy egyetemi városban működő hét szervtranszplantációs központban összesen 320 szervátültetés történt.

A négy magyarországi vesetranszplantációs központban elhunytból 172, élő donorból 30, összesen 202 veseátültetés történt. A legtöbb veseátültetést a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikán végezték, 92 esetben elhunyt donorból és további 24 esetben élődonorból származó vesével. A Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán 28 elhunyt donoros és 6 élődonoros vesetranszplantációt végeztek, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Intézetének Transzplantációs Tanszékén 27, és a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán 25 vesetranszplantáció történt.

Májátültetést 50 esetben végeztek a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikán.

45 szívátültetést végeztek a két hazai szívtranszplantációs központban,

ebből 39 műtét a Semmelweis Egyetem Városmajor Szív- és Érgyógyászati Klinikán és 6 átültetés a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben történt.

17 tüdőátültetés valósult meg az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkas-sebészeti Klinikán.

6 esetben történt kombinált vese- és hasnyálmirigy átültetés a Semmelweis Egyetem, Transzplantációs és Sebészeti Klinikán.

Transzplantációs várólistán 2020-ban összesen 1893 beteg fordult meg, 461 új beteg került fel várólistára,

az év végén pedig 1361 beteg várakozott életmentő szervátültetésre.

A transzplantált betegek várakozási ideje a máj- és a szívátültetés esetén a legrövidebb, mindkét szervnél, illetve tüdőátültetés esetén átlagosan 7 hónap. A kombinált vese- és hasnyálmirigy átültetése esetén 3 év 4 hónap, valamint a vesetranszplantációnál közel 3 és fél év a várakozási idő.

A Covid-19-járvány alatt szervdonációs aktivitás fenntartása, valamint a szervátültetésre szoruló betegek ellátásának minősége és biztonsága érdekében a szakmai szereplőkkel való rendszeres kapcsolattartás elsődleges fontosságú – hangsúlyozza a szolgálat a közleményében. Több olyan online szakmai fórumot rendeztek, amelyeken mind a transzplantációs, mind az intenzív osztályon dolgozó szakemberek tapasztalatot cserélhettek, ezáltal is segítve minél több szervadományozás és szervátültetés megvalósulását.

A fentiek összegzéseként elmondható, hogy

az elhunytból történő szervadományozási programok folyamatosak az egész országban.

Minden hazai szervátültetési program a szigorú járványügyi szabályok betartása mellett működik. A nemzetközi donorszerv-csere az Eurotransplant megállapodás keretei között valósul meg.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!