Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Oltás: az egészségügynek példát kell mutatnia

Infostart / InfoRádió - Kalapos Mihály
2021. január 4. 16:59
A koronavírus-járvány frontvonalában dolgozók biztosan beadatják maguknak a vakcinát - mondta az InfoRádiónak a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke. Hozzátette, az orvosok, ápolók felelőssége is, hogy meggyőzzék a lakosságot az oltás fontosságáról.

Az egészségügynek példát kell mutatnia az oltások, a beoltottság, az átoltottság területén is, hiszen mi vagyunk azok, akik a frontvonalban dolgozva, az életünket is feláldozva veszélyeztetve vagyunk egy ilyen járványban – mondta az InfoRádiónak a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke. Balogh Zoltán szerint ezért, ha van lehetőség, hogy az oltással megelőzzék a bajt és a szövődményeket, akkor ki kell használni azt.

Kifejtette: több oltást az egészségügyben a foglalkoztatás feltételeként szabnak meg. A koronavírus elleni vakcina most nem kötelező, de azt gondolják, hogy erősen ajánlott azoknak, akik az ellátásban tevékenykednek. Hozzátette: hosszú távon az is elképzelhető, hogy kötelezővé teszik az egészségügyi dolgozók számára.

Azoknál a frontvonalban dolgozóknál, akikkel az elmúlt napokban beszélt,

nem kérdés, hogy beoltatják magukat, hiszen korábban maguk is átéltek tragédiákat, állapotromlásokat

– emelte ki a kamarai elnök.

Balogh Zoltán egy kedvező folyamat első lépéseinek nevezte, hogy már több mint 10 ezren kapták meg az első oltást. Nagyjából ennyien vannak azok, akik intenzív osztályon, az egészségügy vörös és szürke zónájában tevékenykednek, és még többen állnak helyt a frontvonalban. Ezen túl bármely egészségügyi ellátásban foglalkoztatott – legyen szó alapellátásban, háziorvosi rendelőben, patikákban dolgozókról – számára is rendkívül fontos az oltás. A kamarák megtesznek mindent azért, hogy felhívják a figyelmet arra, hol lehet jelentkezni az oltásra.

A KSH legutóbbi felmérése szerint a lakosság 15 százaléka oltatná be magát, 28 százalék válaszolt talánnal, 35 százalék pedig elutasítja a vakcinát. A kamarai elnök szerint ez a kutatás még december közepén készült, és csak az elmúlt néhány napban kezdődött el a kommunikáció az oltás fontosságáról, ezért alig tudtak róla az emberek.

A következő napokban az egészségügyben foglalkoztatottak felelőssége, hogy korrekt tájékoztatást adjanak a betegeknek, hozzátartozóknak, barátoknak, hogy minél többen jelentkezzenek az oltásra, mert hosszú távon megállíthatja a járvány terjedését – emelte ki Balogh Zoltán.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Oltás fontossága - Balogh Zoltán
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást