Október második hetében a Závecz Research Institute reprezentatív mintán készített közvélemény-kutatást, az ország népességének pártpreferenciáját tudakolva.
Az eredmények talán legfontosabbika egy időskálára vetítve azt mutatja, hogy a kormánypártok népszerűsége márciustól augusztusig 31-ről 36 százalékra nőtt a teljes népességen belül, azóta azonban 4 százalékponttal kisebb a tábor.
A második helyen a Demokratikus Koalíció áll, teljes - választókorú - népességen belüli népszerűsége 10 százalék.
A Momentum és a Jobbik továbbra is nagy versenyben van a harmadik helyért, előbbi egy hónap alatt 7-ről 6 százalékossá, utóbbi 6-ról 7 százalékossá vált. Az MSZP 5 százalékon maradt.
Egyforma, 2-2 százaléknyi szavazót vonz az LMP, a Párbeszéd, a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutyapárt.
A párt nélküliek aránya 31 százalék - közölte a Závecz Research Institute.
A választani tudó biztos szavazók körében:
- Fidesz-KDNP: 49 százalék
- DK: 17 százalék
- Jobbik és Momentum: 10-10 százalék
- MSZP: 6 százalék
- Mi Hazánk, LMP, Kétfarkú Kutyapárt, Párbeszéd: 2-2 százalék.
A Fidesz tábora a járvány első hullámában különösen a vidéki városokban élők, a diplomások és a 40 év alattiak között nőtt, méghozzá nem is kicsit (15 százalék), azonban a kormányerők nem tudták ezen szavazók mindegyikét megtartani a második hullámban is. Ami biztos: a Fidesz a falvakban a legerősebb (37 százalék), Budapesten a leggyengébb (26 százalék).
A fideszesek választói hajlandósága októberben 61 százalékos volt, a többi párt híveinek együttes aktivitása 55.
A közhangulat közben viszont borús, 57 százalék szerint "nem jó irányba mennek a dolgok", 33 százalék a derűlátók aránya. Azonban a kormánypárti szavazók 81 százaléka szerint alapvetően jó az irány, és csak 14 százalék pesszimista.
A pártnélküliek majdnem kétharmada szerint inkább nem jó irányba tartanak a folyamatok.
Závech Tibor, a Závech Research ügyvezető igazgatója beszélt a kutatásról az InfoRádiónak. Elmondta, a jelenlegi adatok alapján szoros verseny várható a Fidesz és az ellenzék között.