A humán papillómavírust a lakosság 80 százaléka elkapja valamikor az élete folyamán, és egy részüknél a fertőzés után 15-20 évvel különböző rákos megbetegedéseket okoz – mondta az InfoRádióban Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
"A legismertebb a méhnyakrák, de ezenkívül még – kisebb százalékban – gége-, urológiai és végbélrákot is ki tud váltani. Ezen rákok száma az elmúlt években növekedett" – hívta fel a figyelmet.
Ezért fontos, hogy Magyarországon a hetedikes lányok 80 százaléka már megkapja a HPV-oltást, de még jobb lenne, ha a fiúknak is beadnák ezt a vakcinát.
"A méhnyakrák csak a legismertebb és százalékos arányban a leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés, amelyet a humán papillómavírus ki tud váltani. De
gégerákot, végbélrákot mind a két nemben egyformán okozhat, nincs különbség.
És ugye ott van az egyik legismertebb, nem rosszindulatú, de rendkívül kellemetlen, az adott egyén életét teljesen tönkre tevő következmény, ez pedig a vírusos szemölcs a nemi tájakon. Torzít és kiirthatatlan, szégyenérzetet, nagyon súlyos életviteli változásokat, nehézségeket okoz, így nem elhanyagolható elváltozásról beszélünk. Ez fontos oka annak, hogy a fiúk is bőséggel érintettek."
A másik, hogy
szexuális úton terjed:
bizonyított tény, hogy ha mind a két nem védve van, a vírusátvitel lehetőségét is töredékére lehet csökkenteni, a humán papillómavírus elüntetése az emberi szervezetből tehát sokkal rövidebb úton bekövetkezhetne a fiúk oltásával – tette hozzá Póta György.
A hetedikes lányok szülei szeptember 17-ig igényelhetik a HPV-oltást az iskolákban.