"A Colloquium, fratres beszélgetések házigazdái tisztelettel és szeretettel ajánlják az egyházmegyei jelölő gyűlések figyelmébe a Dunamelléki Egyházkerület püspöki tisztségére Balog Zoltánt, a Budapest-Hold utcai gyülekezet lelkészét, a főgondnoki tisztre pedig Veres Sándort, aki jelenleg is az egyházkerület főgondnoka" – olvasható a csütörtökön megjelent Facebook-bejegyzésben.
"A jelöltállítás egy szakkifejezés, ami az egyházmegyei közgyűlésekre tartozik. Mi, vagyis a házigazdai vagy szervezői kör ajánlást tehetünk" - mondta az InfoRádiónak a Magyarországi Református Egyház zsinati tanácsosa. Gér András hozzátette: a jelölő közgyűléseket szeptember 12-én tartják a Dunamelléki Egyházkerület nyolc egyházmegyéjében.
A választás folyamata
A megyei közgyűlések tagjai, a területükön található gyülekezetek vezető képviselői és a megye adott tisztségviselői az egyes tisztségekre, így például a kerületi püspök- és főgondnok-jelölt személyére a közgyűlés bármely tagja javaslatot tehet. A közgyűlés titkos szavazással dönti el, hogy a javasolt személyek közül kik lesznek hivatalos jelöltek. A kerületi választási bizottság összesíti a nyolc egyházmegye jelöléseit, megvizsgálja, hogy a jelölt személyek a törvényi kritériumoknak megfelelnek-e, majd írásban nyilatkoztatja őket, hogy elfogadják-e a jelölést. Ha minden rendben, kihirdeti, hogy kik a hivatalos jelöltek az adott tisztségre Dunamelléki Egyházkerületben. Ezután legyártják a szavazólapokat és kiküldik a gyülekezeteknek. Ez utóbbiak presbitériumai levélben szavaznak, aminek eredményét a választási bizottság fogja kihirdetni a jogerőre emelkedés után,
várhatóan november végén.
Az egyházi tisztségek betöltésének feltételeit a református egyház törvényei határozzák meg – tette hozzá Gér András.
Bizonyos közéleti szerepek tiltva vannak, vagyis református lelkipásztor nem lehet párt tagja és nem tölthet be politikai szerepet. Amikor például Balog Zoltán politikai szerepet vállalt, felfüggesztette a Hold utcai Németajkú Református Gyülekezetben a vezető lelkipásztori munkáját, az egyház törvényei szerint rendelkezési állományba ment, így vállalhatott szabadon miniszteri megbízatást, országgyűlési képviselőséget. Ezek végeztével térhetett vissza a Hold utcai gyülekezetbe szolgálni. "A mostani törvényeink alapján a mostani szolgálatai nem ütköznek azzal, hogy Balog Zoltán református lelkipásztor".
Az InfoRádió megkereste Balog Zoltánt is, aki egyelőre nem kívánt nyilatkozni.