Nem véletlenül ecsetelte hosszan az InfoRádió Aréna című műsorában a felszámolhatatlan voksturizmus problémáját Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda távozó elnöke, az Index rendőrségi források alapján most azt is feltárta, a 2019-es önkormányzati választások után 45 büntetőeljárás indult közokirat-hamisítás miatt - minden eljárást figyelembe véve 199.
- Jelenleg pedig még mindig tart az eljárás 15 településen,
- 17 ügy átkerült más hatósághoz,
- 10 eljárás megszűnt,
- egy feljelentést elutasítottak,
- kettő pedig vádemelési szakaszba jutott.
A legtöbb nyomozás Borsod-Abaúj-Zemplén megyében zajlott, illetve zajlik, Gyagyapáti, Hajce, Hejőszalonta, Sima, Tomor és Nyésta is érintett. Utóbbi településen
27-ről hirtelen 98-ra nőtt a szavazók száma,
"megfejtés" és végeredmény máig nincs, miközben a helyiek szerint 13-15 ember él a zsákfaluban életvitelszerűen.
A voksturizmusnak törvényi akadálya egyébként nem igazán van, ezért olyan bonyolult egy-egy ilyen eljárás,
elég egy ingatlantulajdonos írásos hozzájárulása vagy egy érvényes bérleti szerződés, és papír birtokában máris szavazhat bárki bárhol.
Nyésta mellett Várföldén, Kisberényben és Pettenden is megtörtént ez a "demográfiai csoda", de több helyen nem fellebbezett senki a végeredmény kihirdetése után.
Ez tehát intő jel az ősz előtt, szeptember 6-án ugyanis időközi választási dömping kezdődik Magyarországon, november végéig összesen 47 településen döntenek új vezető(k)ről.
- A legfontosabb, ismertebb települések: Balatonszepezd, Balatonfűzfő, Szigliget, Balatonszemes, Cserdi, Mohács, Ráckeve, Kalocsa, Salgótarján.
Egy évvel ezelőtt a voksturizmus miatt négy helyen is meg kellett ismételni a választást, mert idegenek szavazatai döntöttek.