Még csak tavasz közepénél járunk, de már 4900 szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat - mondta az InfoRádiónak Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Némelyik egészen nagy területen pusztít, 40-50 tűzoltónak kell eloltania több óra megfeszített munkájával és 10-15 tűzoltóautót kell a helyszínre küldenie a katasztrófavédelemnek. Eddig egy ember vesztette életét, miközben gazt égetett a kertjében, 17 ember sérült meg szabadtéri tüzeknél és 7500 focipályányi terület égett le - adott számot a szóvivő.
Mukics Dániel elmondta, hogy a kerti zöldhulladék égetésével kapcsolatban nincs egységes szabályozás az országban. "Attól függ, hogy szabad-e, hogy hol él az ember, mert jellemzően önkormányzati rendeletek szabályozzák" - tette hozzá Mukics Dániel. Azon a településen, ahol van erre vonatkozó önkormányzati rendelet, ott el lehet égetni a kerti zöldhulladékot, de csak a rendeletben meghatározott időpontban és megszabott módon.
"Ha valamelyik településnek nincsen kifejezetten erre vonatkozó rendelete, akkor tilos elégetni a kerti zöldhulladékot"
- hangsúlyozta a szóvivő. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez Budapest egész közigazgatási területén tilos.
"Hangsúlyozom, hogy kerti zöldhulladékról van szó és nem hulladékégetésről még ott is, ahol engedi az égetést a rendelet" - mondta Mukics Dániel. A zöldhulladék elhalt növényi részeket, levágott gallyakat jelent.
Szavai szerint nagyon sok önkormányzati rendelet úgy van megfogalmazva, hogy ugyan engedélyezi a kerti zöldhulladék égetést, meghatározott napon, meghatározott évszakokban, de úgy szól, hogy ha tűzgyújtási tilalom van elrendelve, akkor tiltja azt.
"Mindenképpen járjunk utána az önkormányzatnál, hogy helyesen járunk-e el, ha a kertben az összegyűjtött száraz hulladékot meggyújtjuk, nehogy probléma legyen belőle. Hiszen ha valaki nem a rendeletben meghatározott időpontban, vagy a rendelet tilalma ellenére égeti el a kertjében az összegyűjtött növényeket,
akkor az 20-60 ezer forint közötti tűzvédelmi bírsággal sújtható. Ha tűzoltói beavatkozásra van szükség a meggyújtott tűz eloltásához, akkor a bírság maximuma elérheti a 3 millió forintot"
- hívta fel a figyelmet a Mukics Dániel. Hozzátette: egyébként Magyarországon a települések 91 százalékában van a kerti zöldhulladék égetését engedélyező önkormányzati rendelet. Változó, hogy a tűzgyújtási tilalom ideje alatt is engedi-e, vagy akkor tiltja. Ezért a szóvivő szerint érdemes utánajárni a helyi szabályoknak, nehogy szabályt sértsen az óvatlan kerttulajdonos.