A kancelláriaminiszter szokásos csütörtöki tájékoztatóján megjegyezte, eddig is igyekezett magát távol tartani attól, hogy orvosszakmai kérdésekben nyilvánítson véleményt, amit az jövőben is kerülni fog, de amennyiben a maszk kötelező viseléséről születne döntés, az mindenkire érvényes lesz.
A nemzetközi gyakorlatot figyelve az látható, hogy ilyen intézkedés szinte sehol nem született, ahol igen, ott a tömegközlekedési eszközökre, boltokra, vagyis zárt terekre írták elő – tette hozzá Gulyás Gergely. Ugyanakkor az erre érkező orvosi javaslatok megfontolandóak minden esetben, így akár a magyar kormány is hozhat a jövőben ilyen döntést, azonban ebben az Operatív Törzs az illetékes – emelte ki a tárcavezető az InfoRádió kérdésére. (Csehországban egyébként hetek óta kötelező az arcmaszkok köztéri használata és ennek feloldását, ajogy arról az Infostart is beszámolt, a cseh egészségügyi miniszter nyilatkozata szerint, a közeljövőben sem tervezik - szerk.)
A Miniszterelnökség vezetője arra is kitért, hogy május 1-jét, illetve a közelgő három napos hétvégét érintő további intézkedésekről a kormány a jövő héten fog dönteni. A miniszter elképzelhetőnek tartja, hogy az önkormányzatok az érintett napokra ugyanazokat a jogokat és eszközöket meg fogják kapni, mint amit a korábbi, többnapos húsvéti ünnepek alkalmával a kormány számukra biztosított. A kijárási korlátozások viszont május 3-a éjfélig biztosan megmaradnak – tette nyilvánvalóvá.
Másodlagos védelmi vonal
Mint ismert, Jakab Ferenc, a magyar a virológiai kutatócsoport vezetője egy minapi interjúban a maszkviselés kérdésében úgy foglalt állást: „jelen pillanatban azt gondoljuk, hogy mindenki nyugodtan hordjon maszkot”, amit másodlagos védelmi vonalnak nevezett. Ahogyan Merkely Béla, a Semmelewis Egyetem rektora azt gondolja, segít a járvány lassításában, ha minél többen viselnek textil maszkot.
Ezen túl több hazai és nemzetközi szakmai szervezet is kiáll az általános maszkviselés mellett. Kemenesi Gábor virológus, a PTE Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa, a Koronavírus Kutató Akciócsoport tagja is azt közölte, a maszk nem elsősorban a megfertőződéstől véd, hanem csökkenti a továbbadás veszélyét.
Április 27-től a fővárosi tömegközlekedésben, az üzletekben, piacokon is kötelező lesz, és korábban több vidéki polgármester is úgy döntött, hogy a település közterületein kötelező arcmaszkot viselni.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!