Koronavírus-kézikönyvet készített a szaktárca a kózházaknak, mentőksönek, háziorvosoknak. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye szerint a az új koronavírus okozta fertőzések diagnózisának és terápiájának kézikönyve egységes szakmai szempontokat tartalmazó, és több ország jó gyakorlatait veszi alapul a magyarországi viszonyokra adaptálva.
Azt írják, hogy a könyv közérthető módon segíti a kórházakat a fertőzött betegek ellátására való felkészülésben. Például
iránymutatást nyújt
- a betegek osztályozásával,
- a környezetük fertőtlenítésével,
- a hulladékkezeléssel,
- a tárgyi eszközök beszerzésével és a megfelelő infrastruktúra kialakításával kapcsolatban.
Leírja a diagnózis és kezelés alapelveit is, ezen belül kitér a képalkotó vizsgálatok megfelelő alkalmazására, a fertőzés igazolására szolgáló mintavételi eljárásokra, és felsorolja a laboratóriumi vizsgálatra kijelölt intézményeket is. Gyakorlatias összegzést ad a jelenleg rendelkezésre álló terápiás lehetőségekről.
A nemzetközi ajánlások figyelembevételével bemutatja az egyéni védőeszközök alkalmazásának helyes gyakorlatát, az egészségügyi személyzet betegekkel való közvetlen érintkezésének szabályait.
Külön felhívja a figyelmet arra, hogy minden beérkező beteg kapjon sebészi maszkot, amely jelentősen csökkenti az egészségügyi dolgozók megfertőződésének kockázatát.
A könyv pontosan szabályozza a háziorvos, az Országos Mentőszolgálat és a kórházi személyzet betegekkel kapcsolatos teendőit is.
A közleményből az nem derül ki, hogy mikor kapják meg a kézikönyvet az egészségügyben dolgozók.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!