Az elmúlt héten nyolc bejelentés érkezett a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjába, miszerint idős személyeket ismeretlenek telefonon próbáltak tévedésbe ejteni. A telefonhívások mindegyike arról szólt, hogy az idős személyek unokája balesetet szenvedett és pénzre van szüksége, amelyért elküldi majd egy barátját. Az esetek mindegyikében az idős személyek gyanakvóak voltak és nem dőltek be a trükknek. Azonnal ellenőrizték a hívás valóságtartalmát, felhívták valamelyik hozzátartozójukat, így hamar kiderült, hogy átverésről van szó.
A hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében a rendőrök Komárom-Esztergom megyében több helyen tájékoztató anyaggal látták el az időskorúakat annak érdekében, hogy ne váljanak áldozattá – olvasható a Police.hu-n.
A trükkös lopások megelőzése érdekében fogadják meg a hatóságok alábbi tanácsait:
- Ilyen esetekben azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát!
- Hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik!
- Ha felmerül a gyanúja, hogy valaki önmagát hozzátartozónak adja ki, hívja fel, és tájékozódjon!
- Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget!
- Ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, hiszen ezeket az információkat a bűnelkövetők felhasználhatják.
-
Soha ne nyissanak ajtót idegeneknek, és bármilyen indokra is hivatkoznak, ne adjanak nekik pénzt!
- Gyanús idegenek látogatása esetén jegyezzék meg személyleírásukat, gépjárművük rendszámát!
- Ha mégis bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon!
- A legfontosabb, hogy a család, a rokonok, a barátok sokat beszélgessenek a veszélyeztetett korosztállyal erről a jelenségről, a bűnelkövetésnek ezen formájáról. Készítsék fel idős hozzátartozójukat arra, hogyha ilyen jellegű telefonhívást kapnak, mik a teendők.