Egyelőre ott tartok, hogy el se hiszem, hogy ez megtörtént a Pistával. És csak reménykedem, hogy mondjuk álmában elaludt, vagy valami ilyesféle történt - mondta az InfoRádiónak Sajdik Ferenc grafikus, aki évtizedekig volt Csukás István szerzőtársa. Szavai szerint a közös munka érdekesen zajlott, mert néha talált a postaládájában nagy borítékokat, amiben kézirat volt és "gyorsan csináld meg - asszondja - mert két hét múlva le kell adni."
"Szóval ilyen volt a munkakapcsolat:
félszavakból értettük egymást. Nem volt probléma a Pistának a szövegeire rajzolni, benne volt valami humanizmussal kevert humor"
- tette hozzá a grafikus.
Mint mondta, nagyon ritka fajta ember volt, és őt tartotta igazi humanistának. Erre példaként említette, hogy az író egyszer lemondott egy munkát, azért, hogy had éljen más is. Ő ilyet mástól az életben még nem hallott, ilyen volt Csukás István mentalitása.
Elmondta: nem volt példa arra, hogy az író az elkészült rajzokat kritizálta volna, mondván, ő nem így képzelte. "Egyszer volt kifogásom: a horgásznál. Amikor megírta, hogy a horgász föltűzi a kukacot a horogra. És hát akkor kitaláltuk, hogy inkább legyen Főkukac - mondtam -, mert ő szépen tanuljon meg rajzolni, és akkor ő rajzolja, hogy föltűzi, és fröcsög a vér a kukacból.
Ez az egy dolog volt, amiben ellentmondtam neki, ő soha nem mondott ellent a rajzaimra"
- tette hozzá Sajdik Ferenc.
Szerinte teljesen igaza volt Csukás Istvánnak abban, hogy mennyire fontos a mese a gyerekeknek, és hogy ez is olyan rangú műfaj, mint bármelyik másik irodalmi műfaj.
"Mindig csodálkoztam, hogy mennyire érti a gyerekeket, és közben neki nem volt gyereke.
De ahányszor mentem hozzájuk, a házban vagy egy gyerek volt, vagy kettő. Nem volt az utóbbi időben sem elhagyatva, mert nagyon jó szomszédai voltak" - mondta Sajdik Ferenc.
Sajdik Ferenc sokszor gondolt arra, hogy csak egy gyerek tud meséket írni.
"Egy gyerek gondolkodású felnőtt. Ugyanez volt a Lázár Ervinnel. Másképp nem tud olyanokat kitalálni... "
- tette hozzá.