A kormány megbecsüli a pedagógusokat és kész megvizsgálni további bérigényeiket - írta közleményében a Emberi Erőforrások Minisztériuma a délután kezdődő pedagógus tüntetés előtt.
A tárca azt hangsúlyozza, hogy a pedagógusok voltak az elsők, akik számára életpályaprogram és átfogó béremelési program indult.
A pedagógusok bére az elmúlt években átlagosan 50 %-kal emelkedett,
amelynek hatására jövőre már legalább 390 milliárddal többet költ az állam a pedagógusbérekre, mint 2010-ben. A béremelés jövőre is folytatódik: mintegy 17.000 kolléga bére a minősítésnek köszönhetően emelkedik, a szakképzésben dolgozó pedagógusok bére pedig júliustól átlagosan 30%-kal nő, és már tárgyalja a kormány az iskolaigazgatók béremelésének előterjesztését is.
A közlemény a minisztérium készségét hangozatja a tárgyalásokra, hozzátéve, hogy
kész megvizsgálni a további bérigényeket.
Szerintük ugyanakkor a pedagógusok nem a kormány ellen, hanem a még magasabb bérekért tüntetnek, de a "rendezvényre az ellenzék és a Soros-hálózat is rátelepedett, és megint csak saját politikai céljaikhoz akarják felhasználni a pedagógusokat".
Eredménytelen tárgyalások
A Pedagógusok Szakszervezete azért szervezte a megmozdulást, mert úgy látják: az oktatási kormányzattal folytatott tárgyalásai csaknem
egy év alatt sem vezetettek eredményre a béremelésről és a tanárok óraszámának csökkentéséről.
A szakszervezet szerint a tanárok és a diákok túlterheltek, kevés a pályakezdő, alacsony bérük miatt elhagyják a szakmát, sok a nyugdíjba vonuló pedagógus, így nem lesz elég tanár, aki tanítsa a felnövekvő generációt. Alacsony az oktatást segítők bére, nincs elég óvoda- és gyógypedagógus, a hatévesek kötelező beiskolázása csak a káoszt növeli, a gyermekvédelemben dolgozók anyagi helyzete megalázó, munkájuk emberfeletti.
Kifogásolják azt is, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül fogadta el a szakképzési törvényt, kiszervezi a szakképzésben dolgozókat a közalkalmazotti törvény hatálya alól és a béremelés ígéretével a munka törvénykönyve előírásait alkalmazná rájuk.
Fekete esernyővel az Akadémiától az Országházhoz
A demonstrálók az Akadémiánál gyülekeznek, és Kossuth térre vonulnak, ott lesznek a beszédek.
Az EMMI-nek és az ITM-nek a tüntetők petíciót adnak át.