Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Egy teljes magyar kisváros örül az óraátállításnak

InfoRádió
2019. október 28. 09:51
Vasárnap hajnalban 3-ról 2 órára kellett visszaállítani az időmérő eszközöket. Az apró mozdulattal egy 10 ezres kisváros éves villamosenergia-fogyasztását lehet megtakarítani.

A nyári időszámítás idején az esti időszakban van megtakarítás a világítás miatt, az őszi nap-éj egyenlőségig nagyjából 100 gigawattóra a villamosenergia-megtakarítás. Ez egy 10 ezer lakosú kisváros teljes éves fogyasztásnak megfelelő mennyiség - tudta meg az InfoRádió Tihanyi Zoltántól, a MAVIR Zrt. rendszerirányítási és nemzetközi kapcsolatok vezérigazgató-helyettesétől.

A megtakarítás mértéke kis mértékben csökkent a nyári időszámítás 1980-as bevezetése óta. Ennek elsősorban az az oka, hogy azóta jelentős technológiai fejlődést következett be. A világítástechnikában, energiahatékonyabb eszközöket használunk, ezért csökkent az elérhető megtakarítás, ugyanakkor a csökkentés nem olyan látványos, mint egy villanyégő és egy LED-lámpa energiafelhasználása közötti különbség, ami akár hat-hétszeres is lehet. Tihanyi Zoltán szerint ennek az emberi gyengeség lehet az oka, mert hajlamosak vagyunk arra, hogy a hatékonyabb eszközökből többet használjunk.

"120-130 gigawattóra volt a kezdeti években a kalkulált megtakarítás, ehhez képest most 100-ra becsüljük" - mondta a vezérigazgató-helyettes. Beszélt arról is, hogy ha az uniós előírásoknak megfelelően 2021-ben eltörlik az óraátállítást, akkor a megtakarítás eltérő lehet attól függően, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választja Magyarország.

"Energetikai szempontból elképzelhető, hogy elesünk valamekkora megtakarítástól. Ha a télit választjuk, akkor várhatóan kicsit többtől, ha a nyárit, akkor kevesebbtől" - mondta a szakember.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Óraátállítás - MAVIR
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást