A szőlőnek nagy a fény- és a melegigénye, ezért a hosszan tartó enyhébb idő pozitívan hat rá – hangsúlyozta a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke. A legtöbb fajtát ráadásul mostanra már leszüretelték – tette hozzá Légli Ottó.
"Most már nagyjából a murcikról és az újborokról beszélhetünk, sőt, Tokajban lehetnek még az aszúk kapcsán kint termések, de az ország termésének jelentős része már bőven a pincékben nyugszik" – fogalmazott.
A gyümölcsfáknak is kedvez a mostani meleg időjárás.
Minél tovább tart a száraz, enyhe idő, a fáknak annál több idejük van a virágrügyek érlelésére,
amelyek a következő évi termés alapját képezik – mondta el az InfoRádiónak a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke, Apáti Ferenc.
"Továbbá a lombhullás előtt, illetve közben zajlik az a folyamat, amely során a tápanyagokat a fák visszaraktározzák a fás részeikbe, és majd a következő év tavaszán ebből a tartalék tápanyagból robban be a kezdeti növekedés és virágzás – magyarázta. – Ilyen szempontból a kellemes, meleg, hosszú ősz nagyon nagy mértékben segíti a fák működését és pozitívan hat a következő évi gyümölcstermésre."
Apáti Ferenc hozzátette, hogy a szárazság alapvetően nem tesz jót a gyümölcsösnek, de az eddigi éves csapadékmennyiség valószínűleg elég lesz a jövő évi jó terméshez.