Nyitókép: MTI Fotó: Mihádák Zoltán

Szakértő: a leállósáv nem alkalmas a folyamatos terhelésre

Infostart / InfoRádió - Varga Mónika
2019. július 19. 06:39
Veszélyeket is rejthet magában, ha az autópályákon megnyitnák a leállósávot az InfoRádiónak nyilatkozó közlekedésbiztonsági szakértő szerint. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium az InfoRádióval azt közölte, egyelőre csak elméleti lehetőségként vizsgálják ezt a megoldást.

A nyári hétvégéken szinte menetrendszerűen alakulnak ki dugók az M7-esen. Pénteken és szombaton a Balaton, vasárnap Budapest felé nehézkes a haladás.

Magyar Nemzet szerint az autópályát ilyenkor óránként négyezer autó használja, a tervezett 1200 helyett. Az M7-es bővítése nincs napirenden, a közlekedéspolitikáért felelős államtitkár azonban a lapnak azt mondta: egy informatikai fejlesztés segítségével az autópályák leállósávját alkalmassá tehetnék a folyamatos haladásra.

Pausz Ferenc közlekedésbiztonsági szakértő szerint azonban ennek vannak veszélyei. Így ugyanis

nem lehetne leállni lerobbanás vagy műszaki hiba esetén.

A szakértő szerint az is veszélyes lenne, hogy megszűnne a gyorsítósáv, így a csomópontokban az autóknak szinte állóhelyzetből kellene az autópálya forgalmába csatlakozni. Pausz Ferenc úgy látja a leállósáv műszakilag sem alkalmas a folyamatos terhelésre, ezt nem erre tervezték, az alépítmény sem feltétlenül olyan, mint a folyópályáé.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium az InfoRádióval azt közölte:

egyelőre csak elméleti lehetőségként vizsgálják a leállósáv időszakos megnyitását.

Ezt német mintára kamera és informatikai rendszer kiépítése után lehetne csak megtenni. A tárca felhívja a figyelmet, hogy a leállósávot továbbra is csak vészhelyzetben, műszaki meghibásodás esetén, a lehető legrövidebb ideig használják


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Leállósáv megnyitása
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást