Elsősorban pajzsmirigybetegségek megértésében és gyógyszereik fejlesztésében segíthet az a magyar fejlesztésű egértörzs, amely egyedei képesek világítani – mondta el az InfoRádió Szigma - a holnap világa című műsorában Gereben Balázs, az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézet munkatársa, hozzátéve: a luciferáz riporter fehérjét használták, mely a szentjánosbogár fénykibocsátásáért felelős. Olyan rekombináns DNS-környezetet állítottak össze, mely a fehérje termelődését pajzsmirigyhormon-érzékennyé teszi.
Ezt vitték be az egér genomjába – tájékoztatott a tudós.
Az egértörzs képes arra, hogy a különböző szöveteiben fényt termeljen, a kibocsátot fény mennyisége pedig arányos a jelenlévő pajzsmirigyhormon szintjével.
A kibocsátott fény ugyanakkor szabad szemmel nem látható – hangsúlyozta Gereben Balázs, hozzátéve: az alacsony intenzitású fényt hűtött CCD-kamerarendszerrel lehet látni. Az állatból kinyert szöveteket pedig biokémiai módszerekkel és luminometriai eljárással vizsgálják. Kinézetre egy átlagos egér, viszont rendkívül érzékeny detekciót tesz lehetővé.
A magyar tudósok Európában levédették ezt a különleges egertörzset, amely több területen is segítheti majd a kutatók munkáját, lehetővé téve élő állatokban eddig nem megfigyelhető folyamatok vizsgálatát.