A kormányinfó véget ért.
Köszönjük figyelmüket!
Lesznek-e repülőjáratok Erdélybe, Székelyföldre?
Gulyás Gergely: nem tudni, a WizzAir miért nem lép ez ügyben, ha a kormány segítségére van szükség, számíthat rá a társaság. Napi szinten el kell tudni jutni Székelyföldre Magyarországról légi úton.
Reptéri üzemeltetés - mire vár a kormány?
Gulyás Gergely: a jelenlegi állapotnak meg kell szűnnie az év végéig, ha maradnak, betiltjuk. Részletezni kell, milyen feltételeknek kell teljesülniük a reptereknek. Találkoztunk a reptér tulajdonosával, komoly szankciókra számíthat, ha tovább tart a jelenlegi helyzete.
Milyen becslések vannak a hálapénz nagyságrendjéről?
Gulyás Gergely: ezermilliárdos nagyságrendről van szó. A hálapénzről egyébként nincs morális álláspontja a kormánynak, de azt szeretné, ha ezek a pénzek legális jövedelmekként jelennének meg. Erről társadalmi vitára van szükség. A hálapénz az orvostársadalom viszonylag szűk részét, egynegyedét érinti. "Ha a hálapénzt tíz évvel ezelőtt megszüntettük volna, összeomlott volna az egészségügy" - tette hozzá.
Mi történik a digitális adatokkal a kórházi kivizsgáláskor?
Gulyás Gergely: ennek informatikai előkészítése folyamatban van.
Mit tesz a kormány, hogy a fiatalok testvérekként és ne vetélytársakként tekintsenek a határon túli magyarokra?
Gulyás Gergely: mi a magyar alkotmányosság talaján állunk, ami azt mondja, hogy a magyarság egységes, bárhol a világon élnek a magyarok, Magyarországot hazájuknak tekinthetik. Néhány területen olyan mértékű szakmunkáshiány van, vendégmunkásként mindenkinek szabottak a lehetőségei, a vendégmunkás nem migráns. Ilyen hangok csak ellenzéki pártok részéről hangoznak el.
"Csuklóztatják-e" a migrációügyben ellenálló államokat Brüsszelben?
Gulyás Gergely: nem azt látjuk, hogy a helyzet mérséklődne az Európai Bizottság mandátumának lejártához közeledve.
Notre-Dame: hogyan jelenthették ki egyből, hogy véletlen baleset történt?
Gulyás Gergely: reméljük, a hatóságok teljes körűen kiderítik, mi történt, fejet hajtunk az ország szuverenitása előtt ebben az ügyben. A Notre-Dame az európai kulturális és vallási örökség ékköve, az újjáépítés szükséges, a társadalmi akciókat becsülni és támogatni tudjuk.
Lesz-e ipari lehajtó az M7-esen Székesfehérvárnál? Négysávos lesz-e a 81-es út?
Gulyás Gergely: Palkovics László miniszter egy hónapja tájékoztatott, hogy mik tudnak megvalósulni, ennek priorizálására májusban kerül sor. A 81-es út négysávos lesz. Prioritás már most, hogy minden autópálya érjen az országhatárig. Egyéb ügyekben Székesfehérvárral tárgyalunk a Modern Városok Program keretei között.
Mi a terv az új lakások áfájával? Marad-e magas az eredetileg elképzeltek mentén?
Gulyás Gergely: a kormány természetesen figyeli a piaci folyamatokat, ha az eredeti döntéstől eltérünk, közölni fogjuk.
Aszály: mi lesz a terméskieséssel? Mi a beavatkozási terv, hogy ne szaladjanak el az árak?
Gulyás Gergely: egyelőre csökkentjük az aszálykárt az ingyenes öntözési időszak meghosszabbításával, ennél többet nem tettünk.
Paksi hitelszerződés ügyében mikor kerül sor újratárgyalásra?
Gulyás Gergely: nem tudom.
Kért-e a miniszterelnök állapotfelmérést a kiemelt műemlékekről?
Gulyás Gergely: egyelőre nem. Ez az illetékes tárcavezető dolga egyébként.
E-buszok?
Gulyás Gergely: az a cél, hogy három év múlva csak elektromos buszt állíthasson hadrendbe az állam. A beszerzés ütemezése: egy csuklós busz ára 120-130 millió forint körül van. Ha a gyártás beindul, az ár csökkenhet. A solo buszok 80 millióba kerülnek, és minél jobb a gyártás, annál olcsóbb minden, ráadásul Paks2 megépítésével olcsóbb árammal is számol az állam. Egyes kft.-k szerepléséről nem lehet még beszélni.
Hol tart az idegennyelvi program kidolgozása?
Gulyás Gergely: miniszteri biztos lesz az élén, a Tempus Közalapítvány lesz a gazdája, 2020-tól már igénybe vehető a program.
Tárgyalnak-e a néppárti tárgyalódelegációval?
Gulyás Gergely: nem, erre az EP-választások után kerülhet sor.
2019-es költségvetés?
Májusi ülésein tárgyal róla a kormány, majd utána beadja az Országgyűlésnek szavazásra. A pénzügyminiszternek a jelenlegi ismeretek alapján kell elkészítenie a tervet, ő felel ezért.
Fogorvosi béremelés - lesz-e béremelés vagy jön a sztrájk?
Gulyás Gergely: valóban kevesebb pénzt kapnak, mint a háziorvosok, tárgyalni fogunk velük.
Semmelweis Egyetem - született-e döntés a fejlesztésről?
Gulyás Gergely: nem. A pénz rendelkezésre áll, illetve a következő évek költségvetéseibe be kell tervezni ezeket.
Mivel számol a kormány a növekedési kilátásokat tekintve?
Gulyás Gergely: valószínűleg akár recesszió is lehet az EU-ban, de Magyarország a komoly külgazdasági kitettség mellett is átvészelhet egy válságot. Májusban jön a gazdaságvédelmi akcióterv.
Notre-Dame-ügy: tesz-e összegszerű felajánlást a kormány?
Gulyás Gergely: ha a franciák jelzik, hogy milyen segítséggel állhatunk rendelkezésre, fogunk dönteni.
Jön-e Matteo Salvini olasz belügyminiszter Budapestre?
Gulyás Gergely: van meghívás, amennyiben van időpont, közölni fogjuk.
"STOP kilakoltatás" - mi a kormány válasza?
Gulyás Gergely: két válasz van, az egyik a devizahiteles-mentés. Kivezettük a devizahitelezést Magyarországról, ma ott tartunk, hogy néhány ezer vagy tízezer devizahitel van, ha egyedi esetek vannak, ott a segítség az Igazságügyi Minisztériumon keresztüli segítség is adott.
A fóti gyermekotthon megszüntetésének kérdésében mi a helyzet?
Gulyás Gergely: szakmai konszenzus van a mögött, hogy a gyermekeket minél kisebb egységekben neveljék, ebben politikai egység is volt korábban. Jobb életesélyeket akkor kapnak a gyerekek, ha kisebb létszámú közösségekben nevelkednek. Ezek jobb minőségű ellátást fognak nyújtani. A közösségek szétszedésével kapcsolatban tekintettel kell lenni az érintettekre, "semmi nem sürget, én nem szeretnék eldönteni szakmai vitákat".
Mi lesz a dugódíj sorsa úgy, hogy az uniós kötelezettség?
Gulyás Gergely: lehet úgy fogalmazni, hogy a dugódíj kötelezettség, de ez a szocialisták, szabad demokraták vállalása volt, amit a Fidesz ellenzett. A kormány továbbra is ellenzi a dugódíjat. "Mi azt szeretnénk, hogy a dugódíj senkinek ne jelentsen terhet."
Milyen formában lesz szétválasztva a magánegészségügy az államitól?
Gulyás Gergely: legyenek egyértelműek a tulajdonviszonyok, hogy mi kié, miért ki felel, ennek keretében vonja az állam a saját kompetenciájába az eszközök tulajdonjogát. Ez a küzdelem a hálapénz felszámolásáért is zajlik, s ha azok a pénzek, amiket hálapénzként kifizetnek az emberek, legális jövedelemmé válnának, magasabb orvosbérekre is lehetne számítani, akár milliós, több milliós fizetésekre.
Miniszterelnöki repülőgéputak - miért nem hozzák nyilvánosságra a részleteket?
Gulyás Gergely: ezek a cikkek a választási kampány részei, az utazások átláthatók, Orbán Viktor vagy Csányi Sándor segítségével utazik magángépen, vagy honvédségi géppel. A hivatalos látogatás kategória világos a diplomáciában. Egy ország érdekében van, ha egy miniszterelnök magánúton van valahol, és találkozhat egy miniszterelnökkel, találkozzon is.
Magán-nyugdíjpénztári ügyek - lesznek-e egyéni számlák a régi ígéretek szerint?
Gulyás Gergely: a magyar nyugdíjrendszer feloszto-kirovó rendszerben működik. 2010-ben szükséges volt a nyugdíjkassza fenntarthatóságához a pénz bevonásához, egyéni számla nem lesz, a 12 ezer milliárdos hiány egy részét kellett pótolnia a 2700 forintos magán-nyugdíjpénztári vagyon felhasználásának. A jelenlegi rendszerben biztosítható, hogy az emberek tudják, mennyi nyugdíjra számíthatnak.
Titkosszolgálati ügyek
A Válasz online írt arról, hogy Gyurcsány Ferenc kormányzása idején az orosz titkosszolgálatot beengedték az országba, ezt Gulyás Gergely egyszerű hazaárulásnak minősítette a jogi minősítéstől függetlenül. Ebben egyetért Ungár Péter LMP-s képviselővel, hogy "kár, hogy a hazaáurás szót ennyire elkoptatták".
Egészségügyi fejlesztések
Kásler Miklós erőforrás-miniszter 2 órás előadást tartott a kormányülésen az egészségügyi területről. Miskolcon 1,8 milliárd forintos beruházással telepítenek két fontos kórházi (sugárterápiás) berendezést. "A PPP-programhhoz hasonló kiváltásra kerül sor az egészségügyben is" - mondta Gulyás Gergely a Kormányinfón. Ennek a ciklusnak a feladata - mint mondta -, hogy a budapesti egészségügyi infrastruktúra felzárkózzon a vidékihez, ennek egyik eleme a dél-budai szuperkórház. További másik három centrumkórház is lesz a kormány tervei szerint, ezek felújításból jönnek létre, a pénz rendelkezésre áll. 1700 milliárd forint jut az egészségügyre most. Amennyiben jól teljesít a gazdaság, Gulyás Gergely szerint az ágazati fizetések is emelkedni fognak. Az ápolói béremelés idén 35, 2020-ban 146, 2021-ben 233, 2022-ben 423 milliárd forintot fordít a kormány eü-béremelésekre. Az egészségvédelem is része az egészségügyi kormányzásnak, ennek részleteiről Kásler Miklós külön tájékoztatót tart majd.
Palkovics László innovációs miniszter javasolta
Buszstratégia lesz: két fontos cél lesz, a hazai buszgyáraknak kell biztosítani a lehető legtöbb igényt. A másik cél, hogy a tömegközlekedést állítsák át zöld e-buszokra. 3000 e-busz beszerzését támogatja a kormány.
Gulyás Gergely a kormány döntéseiről
EU-ügyek: a legújabb EU-s határvédelmi javaslat szerint korábban a Frontex hatáskörébe vont jogokkal kapcsolatban tartózkodott az unió vezetése, így nem vonnak el határvédelmi jogokat a nemzeti kormányoktól. A magyar határvédelmi költéseket az EU nem fizeti ki a magyar kormánynak.
Hollik István az ülésről
Szerdán volt a kormányülés.
Gulyás Gergely és Hollik István tartják a tájékoztatót
A kancelláriaminiszter mellett a kormányszóvivő áll az újságírók elé a 133. kormányinfón. Tartsanak velünk percről percre - a kormánytagok a hétközi kormányülés döntéseit ismertetik, majd kérdésekre válaszolnak.