Ervina, a Pécsi Állatkert fiatal nőstény szalagos varánusza bő három éve nem érintkezett hím példánnyal, azóta nincs is hím állata az állatkertnek. Ennek ellenére Ervina folyamatosan, "mint a tyúk" rakta a tojásokat - közölte az InfoRádióban Mészáros István, az állat gondozója.
"Ezek a tojások nem voltak szépek, de az elmúlt évben elkezdtek szebbek lenni, innen jött az ötlet, hogy mi lenne, ha megpróbálnánk kikeltetni őket" - ecsetelte az állatkerti alkalmazott. A keltetés sikerült, négy kicsi varánusz bújt elő.
Szakmai körökben ismert, hogy a nagytestű gyíkok, így a varánuszok között is előfordul, hogy
ha nincs hím, a nőstény képes arra, hogy hím nélkül szaporodjon. Ám konkrétan a szalagos varánusznál eddig még soha nem írták le ezt a jelenséget,
hogy szűznemzéssel szaporodott volna.
Nem is ez a legnagyobb furcsaság
A mostani állatkerti esetben abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy minden nyilván van tartva.
Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy Ervina korábban elpusztult "férje", Ervin örökítőanyagát hordhatta magában ilyen sokáig, és így jöttek világra a kicsinyeik.
"De erre rettentően kíváncsiak vagyunk, ezért vár mindenféle vizsgálat a kicsinyekre és az anyaállatra is. Tudományos szempontból nagyon érdekes eseménnyel állunk szemben: három évig tárolhatta az örökítőanyagot Ervina" - tette hozzá Mészáros István, aki példát is hozott, ugyanis
kígyóknál nem annyira ritka ez,
az viszont igen, hogy 7-8 fészekaljat is lerak egy ilyen állat, ráadásul fészekaljanként 20 tojást.