Nyitókép: Pexels

A leghosszabb várakozási idő a kardiológiai szakrendeléseknél van

Infostart / InfoRádió
2019. április 9. 18:35
Ma átlagosan több mint három hetet kell várnia egy betegnek, hogy bejusson egy szakrendelésre.

A Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség legújabb felméréséből az derül ki, hogy a leghosszabb várakozási idő a kardiológiai szakrendeléseknél van, ott akár 50 nap is eltelik, mire bejut a beteg. Pásztélyi Zsolt elnök az InfoRádióban ezt népegészségügyi szempontból is aggasztónak nevezte. Hozzátette: a lista összeállításánál egyensúlyt kell teremteni a kontrollra visszarendelt és az ambulánsan érkező betegek ellátásában.

Egy hónapnál hosszabb ideig kell időpontra várni az angiológián (érbetegségek vizsgálatakor), a cukorbetegség-gondozókba, a szemészetre és a bőrgyógyászatra.

A szakember elmondta: a szövetség azt javasolja, hogy ahol nagyon hosszú a várakozási idő, ott növeljék, vagy töröljék el a teljesítményvolumen-korlátokat, és növeljék a finanszírozást. Ugyanakkor az is könnyíthetne a helyzeten, ha bizonyos gyógyszereket szakorvos helyett a háziorvos is felírhatna - például a beteg által régebb óta használt készítményeket.

Tíz nap alatti a várakozási idő a sebészeten (négy nap, de itt sok az azonnali ellátást kívánó, "beeső" beteg), a fül-orr-gégészeten, valamint a belgyógyászaton is. Ez utóbbi csökkenésnek számít, amivel kapcsolatban azt észlelték, hogy

a belgyógyászat mint olyan, kezd visszaszorulni, és az alszakmái, így az angiológia, az endokrinológia, a gasztroenterológia, a nefrológia, a diabetológia és a kardiológia rendelések felé "tolódnak el" inkább a betegek.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Járóbeteg szakellátás, várólisták - Pásztélyi Zsolt
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást