Az I. világháború minden ország, így a győztesek számára is katasztrófa volt - mondta a Terror Háza Múzeumban tartott könyvbemutatón Frank Furedi professzor. A szociológus hozzátette: Magyarország számára különösen katasztrófát jelentett, mert egyetlen más nemzet számára nem hozott olyan borzalmakat, mint a magyaroknak. Schmidt Mária könyvének az a nagy előnye Frank Furedi szerint, hogy nem az önsajnálattal foglalkozik, hanem arra koncentrál, mit lehet csinálni ezzel a helyzettel.
A professzor nagyon bátornak nevezte a könyvet. Mint mondta, a szerző gyakran provokálja az olvasókat, emiatt nagy vitákat, de akár még botrányt is generálhat a kötet.
A szociológus szerint ez nem baj, mert az az igazi történelem, amelyik hoz egy kis botrányt.
Békés Márton történész, a kötet szerkesztője úgy fogalmazott:
Schmidt Mária végre nyíltan kimondja, hogy a párizsi békerendszer létrehozói háborús bűnösök,
élen az akkori francia miniszterelnökkel, Georges Clemenceau-val.
A történész szerint a kötetben Schmidt Mária az egész 20. századot egyetlen világháborúként elemzi, amelynek három szakasza az első és a második világháború, majd a hidegháború.
A kötet szerzője, Schmidt Mária szerint az I. világháború a legújabb kori történelem legfontosabb eseménye, minden ide vezethet vissza.
Mint mondta: az I. világháború még tart, azok a problémák, melyek miatt a háború kitört, ma is megoldatlan kérdések százait vetik fel.
Szavai szerint a második világháború és a hidegháború már véget ért, az első világháború azonban még mindig tart: a harcokat előidéző konfliktusok, az ütközeteket lezáró, kikényszerített béke feltételei sok megoldatlan helyzetet okoznak.
Aki nem ismeri a saját múltját, annak nincs önbizalma, nem tudja, hol a helye - vélekedett Schmidt Mária.