Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Nagy változás jön az SOS Gyermekfalvakban

Infostart
2019. március 23. 20:03
Nagy változások elé néz a kecskeméti SOS Gyermekfalu. Azt szeretnék, ha 2030-ra már minden nevelőszülő saját ingatlanában biztosítana otthont a rászoruló gyermekeknek.

Szakmai megújulásának új állomását jelentette be nemrég az SOS Gyermekfalvak Magyarországi Alapítványa. A nevelőszülői családok az elkövetkező években fokozatosan integrált lakókörnyezetbe kerülnek, mert ez jobban támogatja a gyerekek társadalmi beilleszkedését és későbbi boldogulását.

Ilyen, különböző kialakítású integrált falvak működnek például Ausztriában, Finnországban, Észtországban, Bulgáriában, Koszovóban, Üzbegisztánban, Brazíliában és Dél-Afrikában is.

Az SOS-családok tehát nem egymás közvetlen szomszédságában lesznek, hanem szétszórtan a városban és környékén. Az átalakulás érinti a kecskeméti falut is, ahol jelenleg 11 család/nevelőszülő él 61 gyermekkel (a falu területén kívül, saját ingatlanban további 36 nevelőszülő gondoskodik összesen 92 gyermekről).

Kiss Gergely, az SOS Gyermekfalvak Magyarországi Alapítvány ügyvezető igazgatója a baon.hu oldalnak azt mondta, azt szeretnénk, ha 2030-ra már minden nevelőszülő saját ingatlanban biztosítana otthont a rászoruló gyermekeknek.

Az átmenet hosszú, többéves folyamat lesz, és utána is fennmarad az SOS Gyermekfalu közössége.

Fontos változás, hogy a jövőben csökkenteni fogják a nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek számát. Egy családban átlagosan 3-4 gyermek fog nevelkedni az eddig 5-6 helyett, hogy még több figyelem jusson rájuk. Ez egyben azt is jelenti, hogy növelik a nevelőszülők számát.

A gyermekfalu irodaépületeit a közeljövőben értékesítik, de a nevelőcsaládoknak otthont biztosító házak eladását nem tervezik a következő években. Ha egy nevelőcsalád mégis a költözés mellett dönt, akkor a házakat más, nem nevelőszülői családoknak szeretnék bérbe adni.