Padlón van a vöröshagymatermelés Magyarországon, kevés a magyar hagyma, de az árak emelkedését a tavalyi európai aszály okozta terméskiesés is előidézte - fogalmazott az InfoRádióban a Nemzeti Agrárkamara Kertészeti és Beszállítóipari Osztályának elnöke.
"Magyarországon vöröshagymából 10-12 fogyasztunk évente, és ennek körülbelül a 60 százalékát tudjuk hazaiból ellátni. A fokhagymából egy kilót eszünk, ennek 80 százalékát látjuk el"
- árulta el Mártonffy Béla.
A kamara a közelmúltban létrehozott egy munkacsoportot azzal a céllal, hogy a magyar termesztéscsökkenést megállítsa.
"A vöröshagyma most kritikus ponton van, ezt a csökkenést nem lehet tovább elnézni.
Ezért egy programot indítunk, aminek az a lényege, hogy magasabb hozamokkal, jobb minőséggel, új fajtákkal, nem utolsó sorban a tárolás és a csomagolás fejlesztésével ismét fokozzuk a hazai vöröshagyma termesztését és fogyasztását" - ecsetelte.
Felidézte,
komoly importnyomás is volt a vöröshagyma termelésén, aminek egyik oka a magas, 27 százalékos áfa volt, míg az import 0 százalékos áfával jött be.
A 2018-as év nem a hagymáé volt, Európa-szerte tönkretette a hagymát az aszály, a hagymaóriás Hollandiában 40 százalékkal volt rosszabb a termés, nálunk ez a szám 25-30 százalékos volt.
A magas hagymaár idén még megmarad, de
2019-re nagyszabású öntözőprogramot hirdetett meg a kormány,
amitől Mártonffy Béla szerint helyreállhat a rend; a biztonság és a minőség.