Nyitókép: Pixabay.com

Műanyagzacskó-háború: a Greenpeace nem érti

InfoRádió
2018. november 16. 18:20
Megdöbbentette a Greenpeace-t a kormány döntése, miszerint a kabinet nem támogatja a műanyag zacskók és egyéb eszközök termékdíjának növeléséről szóló tervezetet.

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az e heti Kormányinfón bejelentette, a kormány nem támogatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium azon kezdeményezését, hogy emeljenek az egyszer használatos műanyag zacskók termékdíjának adóján. Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse úgy gondolja, "egyáltalán nem erre van az előre a világ ügyeiben".

"Nem értem, miért várnánk másra, hogy az országban keletkező műanyag hulladék mennyiségét csökkentsük"

- utalt Gulyás indoklására Tömöri, miszerint ez az adó csak akkor emelkedik majd, ha ezt a nemzetközi politikai környezet ránk kényszeríti.

"Nincs másról szó, mint hogy az ivóvizeinkbe, ételeinkbe, levegőbe belekerülő szennyeződést korlátozzuk.

Azt várjuk a kormányzattól, hogy az egészségünk védelmét a szennyező gazdasági érdekei helyett megvédi"

- fogalmazott Tömöri Balázs.

A Greenpeace számításai szerint másodpercenként 160 ezer szatyrot gyárt le az emberiség a Földön, ezeket átlagosan 20 percig használjuk, azután hulladékká lesznek.

"Más országok már léptek a korlátozásban, a szomszédos Románia is: január 1-jétől tilos egyes műanyag szatyrok forgalmazása. Nagyon szeretnénk megmutatni a kormánynak, hogy ennek a tilalomnak meg kell születnie, 150 ezer ember már csatlakozott ehhez a követeléshez a Greenpeace.hu/stopmuanyag oldalon" - mondta az InfoRádiónak Tömöri Balázs. A cél rövidesen 300 ezer támogató felmutatása.

Mint a szervezet hangsúlyozza, a műanyagok már megjelentek a csapvízben, a palackozott vízben, a sóban, a tengeri élőlényekben, az ember testében, a levegőben is. "Meg kell állítanunk ezt" - tette hozzá Tömöri Balázs.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Greenpeace: már 150 ezren a műanyagzacskók ellen
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást