Nyitókép: Pixabay

Novák Katalin: státuszt jelenthet, ha valaki három gyermeket szül

Infostart
2018. november 12. 16:41
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának családügyi államtitkára úgy látja, ha felhatalmazást kapnak az emberektől, a három gyermeket szülő nők élethosszig tartó támogatásban részesülhetnek adókedvezmény vagy adómentesség formájában.

A 2010-eshez képest a 2019-es költségvetésben kifejezetten a családtámogatás céljára kétszer annyi pénzt, bő 2000 milliárd forintot különített el a kormány - fogalmazott Novák Katalin, az erőforrás-minisztéerium családügyi államtitkára az ATV-ben hétfőn.

"Gondoljunk csak az otthonteremtési programra, a családi adókedvezményre, az ingyenes tankönyvellátásra, gyermekétkeztetésre, az Erzsébet-táborokra, a fiatalok életkezdéséhez járó kamatmentes hitelre, ezek mind 2010 óta meghozott döntések. Folyamatosan azon dolgozunk, hogy még több ilyen intézkedés legyen" - tette hozzá.

Főállású anyaság és szja-mentesség?

A kormányzati családpolitika homlokterébe került kérdéssel, a főállású anyasággal, illetve a nagycsaládos nők szeméjijövedelemadó-mentességével kapcsolatban Novák a most zajló nemzeti konzultáció egyik kérdését hozta fel. "Miután nem konkrét döntésekről szeretnénk a véleményt kikérni, hanem irányokról, a felvezető részből annyi derül ki, hogy ha valaki legalább négy gyermeket nevel és biztosítotti jogviszonyban van, az valamilyen formában nagyobb elismerésben részesüljön-e, mint jelenleg."

Hogy a kormány részéről egy fiatal családanya vagy legalább három gyermeket tervező nő ténylegesen számíthat-e arra, hogy élete végéig szja-mentes legyen, azt Novák megfogalmazása szerint "nem mondja ki a kérdőív".

"Gondolkodunk azon a megoldáson, hogy

ha valaki valóban három gyermeket szül, akkor ez egy olyan státusz legyen neki, ami élethosszig tartó támogatásra jogosítja fel. Hogy ennek a formája adókedvezmény vagy szja-mentesség, az nem szerepel a kérdőívben.

A javaslat teljesen újszerű, a világon sehol nem tudok olyan országot, ahol létezne" - fogalmazott Novák Katalin.