A fideszes Bánki Erik törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, miszerint megszűnhet a lakástakarékok állami támogatása, az ezután kötött és meghosszabbított szerződések után sem járna már állami segítség - írja a HVG.hu.
Ismert, az állami támogatás összege most még a betett összeg 30 százalékára rúg, de évenként legfeljebb 72 ezer forint.
Bánki - a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke - indoklása szerint a megszüntetéssel az államkasszában megspórolt pénzt a CSOK bővítésére irányítják át. Ha ez így van, a lap következtetése szerint
sokakat kizárnak majd a lakásvásárlás lehetőségéből azok közül, akiknek nincs gyermekük vagy akik nem ígérnek gyermekvállalást.
Az indoklásban az is szerepel, hogy a lakástakarék-program mára egy, az állam és az adófizetők számára költséges, de egyáltalán nem hatékony konstrukcióvá vált. Miközben az összes öngondoskodási megtakarításnak csak az egyharmadát teszi ki a lakástakarékban tartott összeg, addig az összes ilyen jellegű állami támogatás háromnegyede kerül évente a lakástakarék-pénztárakhoz.
A Portfolio.hu még januárban írt arról, hogy a lakás-takarékpénztárak esetében folyamatosan emelkedik a lakástámogatások összege, tavaly pedig már 60 milliárd forintnál is többet költött az állam ezen megtakarítási forma támogatására, ami 13,4 százalékos növekedés volt a 2016-os évhez képest. A portál arra is kitér, hogy a Fundamentánál 17 400 volt az átlagos havi megtakarítás összege, és az új ügyfelek háromnegyede választotta a havi maximális, 20 ezer forintos összeget. Sokan több szerződést is kötöttek.
A CSOK és a lakástakarék mellett létezik még egy lakáscélú állami kedvezmény: a Nemzeti Otthonteremtési Közösség tagsága. 180 hónapos futamidő mellett egy 15 milliós konstrukció esetén legfeljebb 4,5 millió forintos állami támogatásban lehet részesülni.