A KSH legutóbbi adatai szerint 2016-ban több mint 36 ezer felsőoktatásban tanuló diák lakott Magyarországon kollégiumban, ami az egyetemisták és főiskolások 19 százaléka. Azt kormányrendelet szabályozza, hogy egy diáktól a kollégiumi szobáért mennyi pénz kérhető el.
A felszereltség és minőség szerint öt kategóriába osztott szállások közül a legolcsóbb a 3-nál több ágyas, közös használatú vizesblokkos elhelyezés, az elmúlt tíz évben felújításon át nem esett épületben. Ezért havonta 9320 forintot kérhetnek el egy tanulótól. A legjobb helyekért, ahol 3-nál kevesebben vannak egy szobában, saját vizesblokkal, 17.475 forintot kérnek el, ám a legfelsőbb kategóriába tartozó, ennél is jobb szállásokért plusz díjak is beszedhetők.
Az InfoRádió megkereste a Pécsi Tudományegyetemet, ahol Takács Gyula, az egyetemi hallgatói önkormányzat elnöke elmondta:
a kollégiumi helyekre idén 27-28 százalékos volt a túljelentkezés.
Az első éveseknél szociális és teljesítmény alapon kalkulálnak egy pontszámot, 100 pont lehet a szociális helyzet, 50 juthat a felvételi eredmény szerint és további 50 jár a kiváló sportteljesítményért – tájékoztatott Takács Gyula. A pécsi egyetem jelenleg majdnem 3300 kollégiumi férőhellyel gazdálkodhat, ám ez a szám a felújítások és egy új épület átadása után még idén 500 hellyel nőni fog – tette hozzá Takács Gyula.
A Debreceni Egyetemi Kollégiumi igazgatóság igazgatója, Csiszár Imre elmondta: a Debreceni Egyetem 3 városban, 13 épületben összesen 4800 kollégiumi férőhellyel rendelkezik. Az első éves jelentkezők 70-75 százalékának tudnak helyet biztosítani, felsőbb évfolyamba járóknál ez az arány 85-86 százalék.
Elsős hallgatók esetében tisztán szociális a döntési rendszer, felsőbb éves hallgatók esetében már a tanulmányi eredményeket is figyelembe vehetik
– tette hozzá Csiszár Imre.
Az ELTE szolgáltatási igazgatója, Babos János elmondta: több városban összesen 4500-nál is több kollégiumi férőhellyel rendelkeznek. Ebből 4000-t a magyar, 500-t pedig a külföldi hallgatóknak szánják. Tavaly 30 százalék volt a túljelentkezés, idén azonban már meghaladta a másfélszeres arányt is – tette hozzá Babos János.
Hosszú távon a lakásvásárlás is megtérülhet
Szerencsés esetben még található megfizethető albérlet a magyarországi egyetemvárosokban – mondta Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője. A fővárosi külterületekben 80-100 ezer forintért is bérelhető egy lakás. Sokan inkább vásárolnak lakást a bérlés helyett, ami hosszútávon lehet megtérülő – tette hozzá Mester Nándor. Budapesten 2,5-3 évnél hosszabb tartózkodásnál megéri vásárolni. Akik megengedhetik maguknak ezt a beruházást, általában nem kis lakást vesznek, hanem 2-3 szobásat, így egy részét ki is tudják adni.
A vidéki nagyvárosok közül Debrecen és Miskolc bérleti árai megközelítették a budapesti szintet, de Győr és Szombathely is igen gyorsan közelít hozzájuk, bár még mindig elmaradnak 20-25 százalékkal.
Új trend a magánkollégium. Magyarországon is épült, épül már ilyen épület, amelyben bérelni, de akár lakást vásárolni is lehet – mondta Mester Nándor.