Pénteken hat órától az országos rendőrfőkapitány
koncentrált ellenőrzést rendelt el a gyorsforgalmi utakon.
Az M1-es, M3-as, M5-ös, M7-es autópályán, valamint az M0-s, M35-ös, M85-ös és M86-os autóutakon van a rendőrség szerint a legnagyobb gond, ezért nemcsak az érintett megyei rendőrök, hanem a szomszédos megyék állománya, a készenléti rendőrség és a légi rendészet is részt vesz az akcióban - tudta meg az InfoRádió Óberling Józseftől, a ORFK Közlekedésrendészeti Főosztályának vezetőjétől.
"Az ellenőrzés szeptember 30-ig tart, de ha a helyzet nem változik, akkor folytatni fogjuk"
- mondta a főosztályvezető, aki arról is beszélt, hogy rendszeresen, és nem csak kampányszerűen végeznek sebességmérést, és nemcsak a Véda-rendszerrel, vagy látható módon, hanem civil gépkocsikba szerelt traffipaxokkal is.
"A számok egyértelműen azt mutatják, hogy nőtt az átlagsebesség, a többség gyorsabban hajt, mint két évvel ezelőtt" - mondta a tapasztalatokról Óberling József, azt viszont cáfolta, hogy a civilnek látszó autókkal végzett ellenőrzéseken belehajszolnák az autósokat a gyorshajtásba.
"Nem szükséges a mért autó sebességével közlekedni a rendőrautónak ahhoz, hogy a sebességét meg tudja mérni, sőt még az sem szükséges, hogy egy irányba haladjanak. Azt el tudom képzelni, hogy a mérés után a megállított autós érzékelhette úgy, hogy őt üldözik, de valójában megelőzni kívánták, megállítani és felelősségre vonni" - mondta a szakember.
Arról is beszámolt, hogy évente 500-600 ezer gyorshajtásos ügyben járnak el, és
a megengedett sebességet jelentősen túllépők száma nem csökken, hanem növekszik.
"Az év első felében már több mint 300 ezer eset történt, ebből arra lehet következtetni, hogy év végéig a 600 ezer gyorshajtó idén is meglesz.
Bírságösszegben 8,5 milliárd forintnál járunk már
ebben az esztendőben" - mondta Óberling József. Másfélszer több bírságot osztottak ki idén az első félévben, mint egy évvel korábban.
"A bírságolás nem célja, csupán egyik eszköze annak, hogy a szabályok betartására ösztönözzük a járművezetőket. Minden törekvésünk ellenére azt látjuk, hogy romlik a közúti fegyelem, kevésbé szabálykövetők az autósok" - tette hozzá.
A Véda-rendszer működésével, a szupertraffipaxokkal elégedettek, csak kisebb műszaki hibák fordulnak elő vele, és egyelőre nem gondolkodnak azon, hogy bármelyiket is új helyszínre telepítsék.