Szeptember elsejétől már nem kerülhetnek piacra új halogénizzók. A jogszabály 2009 óta ismert, de hosszú átmeneti időszakot hagyott, hogy az iparág és a piac fel tudjon készülni a változásra – mondta az InfoRádiónak Pitler Zoltán, a Tungsram termékszabályozási vezetője.
A már a boltok polcain lévő termékeket még értékesíthetik az áruházak, de újakat már nem forgalmazhatnak. A szakértő szerint
még egy évbe telhet, amíg a készletek eltűnnek az üzletekben.
„A változásnak voltak jelei. Először az energiatakarékos kompakt fénycsövek, aztán a LED-ek irányába mozdultak el. Az emberek minden izzólámpa megfelelőjét megtalálják energiatakarékos, hosszú élettartamú formában, ezért elérkezett az ideje, hogy az idejét múlt technológiát kivezessék a gyártásból” - fejtette ki.
Pitler Zoltán elmondta, hogy a halogénlámpa egy felturbózott izzólámpa, kicsit jobb hatásfokkal működik, de így is elmarad a LED-es technológiától. Utóbbi a sokszorosát tudja fényhasznosításban és élettartamban is,
a halogénizzók kétezer órát bírtak, a LED-ek 15 ezret.
A háztartásokban nagy változásokra nem kell számítani. A régi halogénizzók egy az egyben helyettesíthetők lesznek az új LED-lámpákkal, sőt a bőség zavara várható, széles megoldások elérhetők, olyan technológiák, amelyek eddig nem voltak megoldhatók – mondta a Tungsram termékszabályozási vezetője. Hozzátette: előtérbe kerülnek az okosmegoldások, hiszen a LED-ek vezérlését számítógépről, akár okostelefonról is meg lehet valósítani.
A szakértő szerint a világítótestek cseréjére nem lesz szükség,
mivel az új típusú LED-lámpák is ehhez a szabványhoz igazodnak, cserélhetők lesznek, de lehetnek olyanok, amelyben az új technológiát már nem lehet használni.
Az elhasznált és lecserélt halogénlámpák veszélytelenek, akár a kommunális hulladékba is kerülhetnek, de érdemes a bevásárlóközpontokban lévő gyűjtőhelyeken leadni őket, hogy könnyebb legyen az újrahasznosíthatóságot megoldani – tanácsolta Pitler Zoltán.