A meleg hatására kitágulnak az erek, a szívet fokozott munkavégzés terheli. Ilyenkor megnő az embólia és a szívinfarktus kockázata, erősödik a gyulladási hajlam – figyelmeztet a Webbeteg. A szervezetünk különböző vészjelzéseket produkálhat kánikulában: szenvedhetünk fejfájásról, rosszulléttől, szédüléstől, szaporodhat szívveréstől, sőt akár eszméletvesztést is okozhat.
A hőszabályozó rendszerünk is nagyobb munkát végez, a test felhevülésének megakadályozása érdekében fokozottan izzadunk. Fontos az emiatt elvesztett folyadék és só folyamatos pótlása, különösen kisgyerekeknél és időseknél, akiknek a folyadékháztartásuk nem annyira stabil.
Igyunk sokat!
A melegben különösen fontos a folyadékpótlás, amelyre – a Magyar Víziközmű Szövetség szerint – a legalkalmasabb a csapvíz fogyasztása. Nagy Edit főtitkár hozzátette, hogy a csapvizet szigorúan ellenőrzik, ezért is ugyanolyan jó minőségű, mint a palackozott ásványvizek.
Az orvosi portál szerint ilyen időben nem érdemes erős, csípős fűszereket használni, mivel azok fokozzák a verejtékmirigyek működését. A magas cukor- és sótartalmú ételek, valamint alkoholtartalmú italok fogyasztása sem szerencsés, hiszen ezek folyadékot vonnak el szervezetünkből. A zsíros ételek pedig nehezítik a nehezítik az emésztést, így fokozza a melegérzetet.
Szabadtéren tartózkodva érdemes napvédő szert használni, és árnyékos helyet keresni.
A veszély súlyát mi sem példázza jobban, minthogy Japánban az elmúlt három hétben nyolcvanan vesztették életüket a hőség miatt.