Hermann Péter, a Semmelweis Egyetem rektorhelyettese az InfoRádióban elmondta, hogy a Semmelweis Egyetem országos reprezentatív felmérése lesújtó eredményeket mutatott a hazai felnőtt lakosság szájüregi egészségi állapotáról.
Egy átlagos felnőttnek 10 hiányzó foga van, amiből csak négy fogat pótoltak - mondta Hermann Péter.
"A szuvas, és tömött fogak száma átlagosan relatíve alacsony, de ennek az az oka, hogy nagyon magas a hiányzó fogak száma, ami azt jelenti, hogy
csak akkor keresik fel a fogorvost a páciensek, amikor már a fog eltávolítása lehet a terápia"
- hangsúlyozta a rektorhelyettes. Hozzátette azt is, hogy Magyarország vezet a szájüregi rák okozta halál tekintetében Európában. Hermann Péter elmondta, hogy a vizsgálatok során külön hangsúlyt fektettek arra, hogy az éptől eltérő, valami gyanúsat találnak-e.
"A megvizsgáltak 11%-ban volt valamilyen eltérés. A felnőtt lakosságnak nyolc százaléka teljesen fogatlan" - mondta a drámai adatot Hermann Péter.
A gyermekeknél is súlyos a probléma
Az európai Fogorvosok Szövetségének adatai szerint a magyar 12 évesek fogazata a legrosszabb európai összehasonlításban. A legfiatalabb felnőttek, a 19 évesek körében átlagosan már több mit öt fog hiányzik. Mi lehet az aggasztó adat hátterében?
"A fogorvoshoz járási szokások gyakoriságát néztük a felmérésben.
A megvizsgáltak kétharmada úgy válaszolt, hogy csak panasz esetén megy fogorvoshoz. 12%-uk pedig öt éve nem volt fogorvosnál.
A legérdekesebb adat a felsőfokú végzettségűek körében volt: három százalék büszkén be is vallotta, hogy egyáltalán nem most fogat" - summázta Hermann Péter.