Hétfő este több helyen is vöröslött az égbolt a naplementében Magyarország felett. Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint a jelenséget az okozza, hogy egy nagy méretű ciklon szaharai port szállít térségünk felé, emiatt a hajnali órákban és alkonyat idején az ég vörösebb árnyalatú.
Legutóbb március végén hullott sárga hó Oroszországban, Ukrajnában, Romániában és Bulgáriában, Kréta szigetén pedig egészen sárga volt a sivatagi portól a levegő.
Török László meteorológus az InfoRádiónak elmondta, hogy a különleges látvány annak köszönhető, hogy
Nyugat-Európa térségében egy nagy kiterjedésű ciklon örvénylik, amiből szaharai homok áramlik térségünkbe.
Ahol erősebb a szél, ott nemcsak homokszemcséket, hanem kisebb állatokat is hozhat magával. Itt persze rovarokra és bogarakra kell gondolni, de nagyon ritkán békák is kerülhetnek a levegőbe. Ilyenkor szokott békaeső esni, de azért ez elég ritka jelenség.
A Meteorológus szerint a szél tehát felkapja a szemcséket, és elszállítja magasabb levegőrégióba, onnan juthatnak a Szaharától egészen messzire a részecskék, és a csapadékkal és más folyamatokkal együtt kihullanak a légkörből.
"Száraz időben az ég alját kicsit pirosabbra festheti a homok, ahogy megtöri a lenyugvó nap fényét"
- mondta Török László.
Hozzátette, hogy Magyarországon a levegőminőségben ez a folyamat nem okoz komolyabb változást. "Ha száraz időjárással járna együtt a jelenség, akkor a por nehezítené a légzést, és szemirritáló, légzőszerv-irritáló folyamatokat indíthatna be. De a mostani időjárási helyzetben nem erre számítunk, hanem inkább a csapadékos idő lesz a jellemző" - hangsúlyozta.
A szakértő hozzátette, hogy az erősebb széltől lehet vörös az ég alja, mivel Magyarország a nyugati szelek övében fekszik, tehát általában a légmozgás nyugati irányú. Ezért amikor napnyugtakor látjuk azt, hogy vörös az ég alja, akkor a tőlünk nyugatra eső területeken fújó erős szél felkapja a porszemcséket.