A szenzációs hírek sokkal jobban terjednek az interneten, mint a tudományos felfedezések. Ezért szimpatikusabbak az olvasók számára az olyan áltudományos hírek, melyek szerint az oltás autizmust vagy Alzheimer-kórt okoz – mondta a az oltásellenességről Dél-Pesti Centrumkórház infektológus főorvosa. Az oltások 99 százaléka semmilyen súlyos mellékhatással nem rendelkezik – hangsúlyozta a Szlávik János.
Magyarországon a szigorú oltási fegyelemnek köszönhetően közel 98 százalékos a kanyaró elleni védettség – tájékoztatott az infektológus. A maradék 1-2 százalék betegség vagy immunhiány miatt nem kaphatja meg a vakcinát. Őket a többiek oltottsága megvédi – tette hozzá.
Azokban az országokban, ahol a törvények nem olyan szigorúak mint hazánkban, súlyos járványok is kialakulhatnak. „Nagyon sok kanyarós esetet jelentettek Olaszországból, Svájcból, Kanadából” – emelte ki a Szlávik János.
Egy tizennégy hónapos gyermek azért kaphatta el mégis a betegséget, mert még nem kapta meg az oltást. A feltételezés szerint Erdélyből érkező látogatók fertőzték meg, az infektológus szerint van erre esély, járvány azonban nem lesz belőle, és a megbetegedett gyerek is meggyógyult.
Magyarországon kötelező a kanyaró elleni oltás, a két oltásból álló sorozat 90-95 százalékban életünk végéig tartó védettséget jelent a kórokozóval szemben – mondta az infektológus. 1969 és 1989 között csupán egy oltást adtak be, mely a tapasztalatok szerint nem okozott teljes védettséget, így a behurcolt betegséget egyes egészségügyi dolgozók elkapták. Emiatt felmérést végeztek, melyben megállapították, hogy csupán 85-90 százalékos volt közöttük a védettség, így a veszélyeztetetteket újra oltották, hogy az egészségügyi dolgozók teljes védettséggel rendelkezzenek a kanyaróval szemben – mondta Szlávik János.