Életre szóló veszély leselkedik a gyerekekre az iskolában

Infostart / InfoRádió - Kocsonya Zoltán
2018. február 17. 12:11
A teljesítménykényszer előbb-utóbb rontja a gyerekek iskolai teljesítményét.

Szőke András pszichológus szerint az a kérdés, mi a fontos az iskolában: a gyerek jól érezze magát, vagy inkább minél jobban teljesítsen. A szakember az InfoRádió oktatási magazinjában, a Katedrában elmondta, ha csak a teljesítmény válik a hangsúlyossá, akkor könnyen és gyorsan teljesítménykényszerbe kerülhetnek a gyerekek.

Ez nem segít abban, hogy jól érezzék majd magukat gyerekként az iskolában, vagy felnőttként az életben. Túl nagy a hangsúly a teljesítményen, fontosabb lenne, hogy a gyerekek jól érezzék magukat az iskolában.

„Nem anyagot, hanem élményeket kell átadni nekik,

és akkor ezek az élmények óhatatlanul arra terelik őket, hogy próbáljanak mélyebb ismereteket elsajátítani. Saját maguktól, kíváncsiságból, érdeklődésből, nem pedig kényszerből, és ne azért, hogy megkapják a jó jegyet” – tette hozzá Szőke András.

A szakember szerint a kényszer mindig feszültséget okoz a gyerekekben: lehet, hogy egy ideig növeli a teljesítményüket, de később csak negatív hatása lesz. Hozzátette, egyénenként változó, hogy ki milyen állapotban képes a legjobb teljesítményére, ezért nehéz ugyanabba a keretrendszerbe belekényszeríteni a tanulókat.

„Nagyon könnyen jutnak oda a gyerekek, hogy a tanulásból tényleg kényszer, görcs lesz, ami nem javítja, hanem rontja a teljesítményüket”

– mondta Szőke András.

További részletek kedd este 8 óra után az InfoRádió oktatási magazinjában, a Katedrában.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Nagyon könnyen görcsössé válhat a tanulás
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást