- A politikus ellen az ukrán főügyészség tavaly indított eljárást, mert azzal gyanúsítja, hogy erőszakos hatalomátvételre készült a 2014-ben megbuktatott Moszkva-barát ukrán vezetéssel együttműködve.
- Miheil Szaakasvilit 2015-ben Petro Porosenko ukrán elnök Odessza megye kormányzójává nevezte ki, de miután megromlott a viszonyuk, tavaly megfosztotta őt ukrán állampolgárságától.
- A volt grúz elnök szeptemberben visszatért Ukrajnába, ahol ellenzéki pártot alapított és több demonstrációt szervezett a kijevi vezetés ellen.
"Ez a személy jogellenesen tartózkodott ukrán területen, és visszaszállították abba az országba, ahonnan az ukrán törvényt megsértve megérkezett" - jelentette be most közleményben az ukrán határőrség.
A lengyel határőrség ugyancsak közleményben adta hírül, hogy Szaakasvili Ukrajnából Lengyelországba érkezett. "Figyelembe véve azt a tényt, hogy Miheil Szaakasvili az Európai Unió egyik tagországa állampolgárának a férje, az ukrán fél kérvényét (a befogadásról) pozitívan bírálták el" - írták. A közlemény szerint
az ukrán állami migrációs szolgálat fordult a volt grúz elnök visszafogadására vonatkozó kéréssel a lengyel határőrség parancsnokságához.
Szaakasvili holland felesége és két fia Hollandiában tartózkodik. A holland külügyminisztérium még decemberben közölte, hogy kész befogadni az egykori georgiai elnököt, ha úgy dönt, hogy elhagyja Ukrajnát.
Szaakasvili telefonon jelentkezett Varsóból - közölte a volt georgiai elnök bizalmasa, David Szakvarelidze Kijevben.
A pártja irodájának szomszédságában fogták el
Először a 49 éves politikus Facebook-oldalán jelent meg a hír, hogy "ismeretlen álarcosok" Kijevben elfogták, és a Boriszpil repülőtérre hurcolták Szaakasvilit. A hírről ukrán hírügynökségek is beszámoltak, és videofelvételt is közzétettek a történtekről.
Szaakasvilit az általa alapított Új Erők Mozgalma párt kijevi irodája melletti étteremben fogták el. Az álarcosok - az ukrán határőrség tagjai - három fehér, Volkswagen típusú kisbusszal érkeztek a helyszínre. Az UNIAN hírügynökség szerint fegyverek is voltak náluk.
- Szaakasvili kilenc éven át, 2013-ig volt Georgia elnöke, majd a Viktor Janukovics oroszbarát elnököt megbuktató 2014. évi népfelkelés után Ukrajnában telepedett le, felvette az ukrán állampolgárságot, és 2015-2016-ban - Petro Porosenko szövetségeseként - Odessza megye kormányzója volt, amíg össze nem különbözött az ukrán elnökkel, akit széles körű korrupcióval vádolt meg.
- Porosenko júliusban fosztotta meg ukrán állampolgárságától, amelyet 2015-ben adományozott neki.
- Korábban georgiai állampolgárságától is megfosztották, így jelenleg hontalan.
- Egy georgiai bíróság a minap háromévi börtönre ítélte a volt államfőt hivatali hatalommal való visszaélés vádjával. Ukrajnában azzal vádolják, hogy egy, az ukrán államfő elleni puccsot megkísérlő bűnszervezetet támogat.
- Tavaly szeptember 10-én Szaakasvili több száz híve támogatásával erővel tört át a határőrökön a lengyel-ukrán határon.
- A bíróság február 5-én utasította el a menedékjog elutasítására vonatkozó döntés elleni fellebbezését.
- 2017 decemberében Kijevben őrizetbe vették, majd a tüntetések nyomán sikerült megszöknie az előzetes őrizetből.