„Érett már egy nagy globális tőkepiaci fordulat, hiszen az egész emelkedés 2009 márciusa óta tart” – mondta az InfoRádiónak Madár István. A Portfolio vezető elemzője hozzátette: az emelkedés az utóbbi hónapokban különösen emelkedetté vált, így felmerült a kérdés, hogy a részvények nem túlértékeltek-e.
Amikor ilyen nagy a bizonytalanság a piaci befektetők számára, számítógépes algoritmusok belépnek a rendszerbe, és eladási ajánlatokkal tovább húzzák lefele a piacot. Ami kiválthatta a New York-i tőzsde zuhanását, az a kötvénypiacon az elmúlt hetekben jellemző hozamemelkedés, mely számos csatornán keresztül rosszul hat a vállalatok értékelésére. Az amerikai munkaerő piac kedvező adatai miatt megerősödött a befektetők hite abban, hogy véget ér az alacsony kötvénypiacok korszaka, és normalizálódnak a hozamok, ami szintén nem tesz jót a vállalatok értékeltségének.
„Olyan óriási tempóban emelkedtek a részvényárfolyamok, hogy törvényszerű ilyenkor egy zuhanás” – hangsúlyozta a szakértő. Ez nem azt jelenti, hogy meg kell rántanunk a vállunkat, hiszen felmerülhet a kérdés, hogy a hétfői esemény nem lesz-e egy tartós tőkepiaci lejtmenet kezdete – tette hozzá. Erre Madár István szerint minden esély megvan, de egyelőre nincs szó a 2008-as válsághoz hasonló jelenségről.