Hatékony programmal fel lehetne lépni a családon belüli erőszak ellen. Az elmúlt két hónapban hét nő és három férfi halt meg, ezeket az eseteket pedig meg lehetett volna előzni – mondta Szelényi Zsuzsanna független országgyűlési képviselő az InfoRádiónak.
Szelényi szerint azért lehet szimbolikus az elmúlt két hónap, mert ennyi idővel ezelőtt, november 17-én nyújtotta be több képviselőtársával együtt az Isztambuli Egyezmény ratifikálására vonatkozó javaslatot a magyar parlamentnek.
Az Isztambuli Egyezmény a nők elleni és a kapcsolati erőszak megelőzéséről szóló nemzetközi egyezmény, amit a magyar kormány 2014-ben már aláírt, de azóta sem léptette életbe.
Hozzátette, ha ez megtörtént volna, az előbb említett embereknek nem kellett volna meghalnia.
Ha Magyarországon működne a megelőzőrendszer, akkor az áldozatok időben felléphettek volna a védelmük érdekében, tudták volna, hogy mit kell csinálni és kihez kell fordulni.
Miután a kapcsolaton belüli erőszakos események összefüggésben vannak a nemek közti viszonyokkal, a dominancia- és hatalmi viszonyokkal, ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan beszélni kell a társadalmi szerepekről, a nemi előítéletekről.
„Konkrétan az erőszakról is beszélni kell, fel kell lépni ellene. A hatékony távoltartás egy rendkívüli jó megoldás a családon belüli erőszak kezelésére.
Sőt, azt állítom, hogy
az erőszakos személyekkel való pszichológiai munka lehetővé teszi azt, hogy adott esetben rehabilitálódjon is egy ilyen viszony”
– mondta a képviselő. Hozzátette: ez utóbbihoz viszont szükséges a rendkívül hatékony pszichológiai munka, és hogy az elkövetők (többnyire férfiak) belássák azt, hogy elviselhetetlen viszonyokat teremtettek mondjuk a családjuk számára.
Többségben nők az áldozatok
Korábban Cecilia Malmström kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos azt mondta, hogy a statisztikák szerint
az európai nők harmada áldozata volt már élete során valamilyen fizikai vagy szexuális erőszaknak.
Az Európa Tanács 2011-ben aláírt egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról - közismert nevén az Isztambuli Egyezmény - kötelező szabályokat állít fel a szexuális zaklatással szemben, de az ügyek többsége mégsem jut a bíróságok elé. A biztos azt mondta, hogy ezért a nemzeti hatóságokkal együttműködve érvényt kell szerezni az egyezménynek, amely
bűncselekményként tekint a szexuális visszaélés minden formájára.