A Magyar Nemzet írta meg a Központi Statisztikai Hivatal információira hivatkozva, hogy míg 2016-ban 65.320 orvos szerepelt az országos nyilvántartásban, közülük csupán 37.598-an végeztek orvosi tevékenységet, sokan ugyanis nyugdíjasok, szülési szabadságra mentek, vagy az itthoni állapotok miatt inkább külföldre. A betegeket az állami intézményekben ellátó szakemberek egy részét ráadásul valószínűleg több intézményben vagy osztályon is foglalkoztatják.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke döbbenetének adott hangot a cikkre reagálva, mert úgy látta, hogy nemcsak az orvosok hiánya jelent problémát az országban, hanem a nyilvántartás pontatlansága is.
"Hiszen Magyarországon nem, hogy 65 ezer orvos, de 45 ezer orvos sincs aktív működőként, hiszen a Magyar Orvosi Kamara tagsága – márpedig ez kötelező a gyógyításhoz – az összes nyugdíjassal és tagként megjelenő nem-orvossal együtt sem haladja meg a 48 ezret. Tudomásom szerint az érvényes működési nyilvántartással is bírók száma alig 30 ezer, márpedig csak ők gyógyíthatnak. Innentől kezdve a nyilvántartások iránti kétségemet szeretném kifejezni, mert egyszerűen számomra ezek az adatok nem férnek össze".
Az InfoRádió megkeresésére Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke hangsúlyozta, hogy az alapellátásban is nagy a probléma.
"Azért az elmúlt években megindult egy kicsit az alapellátás jövedelmezősége, tehát most már nem annyira rossz a helyzet, mint mondjuk 5-6-8 évvel ezelőtt, ez igaz. Ám még mindig nincs meg az alapellátásban a hosszú távú egzisztenciális biztonság, illetve - amit én sokszor elmondok - a szakmai helyzeten is változtatni kellene. És mi lesz, ha nem változik a helyzet? Az, hogy az országban egyre nagyobb helyeken fog megszűnni a házi gyerekorvosi ellátás".
Az orvosok mellett szakdolgozókból is egyre nagyobb a hiány az ágazatban, ám Póta György úgy látta, hogy a bérszínvonal emelésével, illetve a szakmai kihívások növelésével megfordítható volna az évek óta tartó elvándorlási tendencia.