A nemi erkölcs elleni bűncselekmények társadalomra veszélyessége kiemelkedő, ezért kapcsol hozzá a jogalkotó magas büntetési tételt – mondta az InfoRádiónak Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője. A testi sérüléseken túl
súlyos pszichés zavarokat okozhatnak, továbbá hatással lehetnek a sértettek jövőbeli szexuális életére.
Különösen a fiatalkorúakra veszélyes az ilyen tettek elszenvedésével járó lelki teher, éppen ezért őket fokozott védelemben részesíti a törvény – hangsúlyozta a szakértő.
2014. december 24-én lépett hatályba a büntetések elévülésére vonatkozó rendelkezéseket szigorító törvény. Ennek értelmében nem évül el többek között az öt évi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő nemi bűncselekmények, ha a sértett nem töltötte be a tizennyolcadik életévét.
A 2013. július 1-jétől hatályba lépő új Btk. szexuális kényszerítésnek nevezi a nemi zsarolást, szexuális erőszaknak tekinti az erőszakos szexuális cselekményeket, így az erőszakos közösülést vagy szemérem elleni erőszakot, valamint a szexuális visszaélést – amit a régi törvénykönyv megrontás néven ismert.
2013-ban a bíróság 12 esetben hozott jogerős ítéletet szexuális erőszak, és 4 esetben szexuális visszaélés miatt. 2014-ben ezek a számok 10-re és 2-re estek vissza – tájékoztatott Póta Péter. Egy évvel később azonban 50-re emelkedett az elítélések száma, melyben volt szexuális visszaélés és erőszakos szexuális cselekmény is. A tavalyi évben csökkent a tendencia – 29 jogerős ítélet született –, de ebből 24 volt az erőszakos cselekmények száma.
Fiatalkorú elkövetők száma nem meghatározó, az említett évek mindegyikében két-két ilyen esetben született jogerős ítélet szexuális erőszak miatt.
A kiszabott büntetések jellemzően végrehajtó szabadságvesztések voltak, alig fordult elő felfüggesztett szabadságvesztés.
„Az ilyen cselekmények elkövetői a legsúlyosabb büntetéssel számolhatnak”
– hangsúlyozta a szóvivő. A korábbi Btk. szerint csupán nők lehettek erőszakos közösülés sértettjei, az új jogszabály szerint bárki – férfi is – lehet sértett.
A témával részletesen a ma este nyolc órakor kezdődő Paragrafus című jogi magazin műsor foglalkozik.