Balog Zoltán Sankt Pöltenben találkozott Johanna Mikl-Leitnerrel, Alsó-Ausztria tartományfőnökével és előadást tartott az EU regionális politikájáról a Duna-régió és Közép-Európa Intézet rendezvényén. Az alakuló osztrák kormány új esélyt jelent az osztrák-magyar kapcsolatokban, az Uniót pedig közelebb kell vinni az emberekhez - mondta az emberi erőforrások minisztere hétfő késő este, ausztriai látogatását követően telefonon az InfoRádiónak.
A gazdasági és kulturális hagyományok miatt Közép-Európa országai összekötődnek, ezért működhet Balog Zoltán szerint jól e régió együttműködése. "Mi azt tudjuk tenni Európáért, hogy erősítjük ezt a régiót, mert az húzóerő lehet egész Európa számára" - mondta az EMMI minisztere.
Gond a kohéziós alapokkal
A közgyűlésen Balog Zoltán beszámolója szerint megállapították, hogy a kohéziós alapok formájában működő uniós támogatásokat sok bírálat érte azért, mert számos esetben nem segítettek a gazdasági hátrányok felszámolásában. Emellett szeretnék, hogy a helyben élők dönthessék el, hogy mire használják a támogatásokat és ne Brüsszelből döntsenek.
Nem olyan jó az urbanizáció?
"Azonosítottuk azokat a súlyos problémákat, amelyekkel a világ és Európa szembenéz. Az elöregedést és a demográfiai válságot, ennek kapcsán a migrációs krízist. Ausztriában egyébként úgy látják, hogy ez egy lehetőség is, Magyarországon mi ezt kevésbé látjuk így" - mondta a miniszter.
Hozzátette: "többen gondolták úgy, hogy Európának akkor van jövője, ha a vidéki népet megerősítjük és támogatjuk, mert ez nem egyszerűen csak mezőgazdasági kérdés, hanem az életminőség kérdése is. Az urbanizáció, a város előnye a vidékkel szemben Európára nézve középtávon komoly veszélyeket jelent részben a gazdasági növekedés, részben pedig az életminőség szempontjából" - mondta el a megbeszélésekről és a rendezvényről Balog Zoltán.
Brüsszeli változtatást szeretnének
Mindezek mellett Johanna Mikl-Leitner néppárti politikussal - aki Ausztria belügyminisztere volt, és akivel a határvédelem ügyében már korábban jó együttműködést alakított ki a magyar kormány - egyetértettek abban, hogy Európa válságának egyik fő oka az, hogy a brüsszeli döntéshozó folyamatok elidegenedtek az emberektől. Szerintük vissza kell adni az emberek hitét abban, hogy Európa tud közös válaszokat adni a közös kihívásokra.